Blisko 300 żołnierskich mogił odnowili kaliscy wolontariusze na Cmentarzu Wojskowym na osiedlu Majków w Kaliszu. Po raz pierwszy w tym roku znicze zapłonęły na wszystkich grobach - polskich, niemieckich i rosyjskich – powiedział PAP wolontariusz Włodzimierz Kuba Staszak.
Mamy informacje o 1200 cmentarzach lub miejscach pamięci, gdzie spoczywają szczątki polskich obywateli - mówi PAP Jakub Deka, przewodniczący zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która zajmuje się m.in. dokumentacją polskich grobów wojennych w Niemczech. Według szacunków w tych miejscach może spoczywać nawet 300 tys. ofiar.
Nekropolie wojenne stanowią ważną część naszego dziedzictwa kulturowego, dlatego MKiDN sprawuje opiekę nad grobami i cmentarzami, znajdującymi się zarówno na terytorium RP, jak i poza granicami kraju - napisano na stronie resortu kultury. Szczególną troską otaczamy zabytkowe obiekty sztuki sepulkralnej - dodano.
Grobem kaprala Piotr Konieczki, który mógł być pierwszym żołnierzem poległym podczas II wojny światowej, zaopiekuje się państwo. Miejsce jego spoczynku trafi do ewidencji grobów wojennych z okresu II wojny światowej.
Za kwotę ok. 300 tys. odnowiono w tym roku groby żołnierzy, walczących o niepodległą Polskę, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zakończył się także pierwszy etap modernizacji cmentarza wojskowego na Wzgórzach Krzesławickich – wartość tych prac to 614 tys. zł.