Działalność oddziału dowodzonego przez mjr. Henryka Dobrzańskiego to jeden z elementów naszego kodu kulturowego – powiedział w środę w Stanowiskach (Świętokrzyskie) szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w 83. rocznicę ostatniej zbiórki Hubalczyków.
W środę Poczta Polska zaprezentowała i wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający 125. rocznicę urodzin Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Znaczek ukazał się w nakładzie 168 tysięcy egzemplarzy.
Muzeum Niepodległości (MN) w Warszawie 6 marca zainauguruje Rok mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na Mazowszu ustanowiony uchwałą sejmiku województwa. Zaplanowano m.in. wernisaż wystawy poświęconej dowódcy Oddziału Wydzielonego WP.
„Ostatnia Zbiórka” - uroczystość upamiętniająca rozwiązanie w 1940 r. pierwszego polskiego oddziału partyzanckiego, którym dowodził legendarny mjr Henryk Dobrzański ps. Hubal - odbyła się w niedzielę w Stanowiskach koło Dobromierza (woj. świętokrzyskie).
80 lat temu, 30 kwietnia 1940 r., w walce z Niemcami pod Anielinem poległ mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, nazywany ostatnim żołnierzem Września, pierwszym partyzantem II wojny światowej, zagończykiem. Wielokrotnie krytykowano podejmowane przez niego decyzje i jego rozkazy, ale jednocześnie podnoszono jego bezprzykładne bohaterstwo.
Pomnik upamiętniający postać majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" odsłonięto w piątek w Rudnie (Mazowieckie). "Był to jeden z najodważniejszych żołnierzy w historii naszego kraju" – podkreślił wójt gminy Borkowice Robert Fidos.
30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem w walce z Niemcami poległ mjr Henryk Dobrzański "Hubal", żołnierz Legionów Polskich, kawalerzysta, olimpijczyk. Po kampanii 1939 r. dowódca Oddziału Wydzielonego WP zorganizowanego na wzór regularnego wojska, ale stosującego taktykę partyzancką.
Rekordową obsadę będzie miała 13. edycja międzynarodowego wyścigu kolarskiego Szlakiem Walk Majora "Hubala". W dniach 31 maja - 4 czerwca na szosach Kielecczyzny rywalizować będą 24 ekipy, w tym 20 zagranicznych. Wystartuje 168 zawodników z 27 państw.
9 października 1939 r. w gajówce Podgórze w rejonie Gór Świętokrzyskich mjr Henryk Dobrzański podjął decyzję o pozostaniu ze swoim oddziałem w Polsce i kontynuowaniu jawnej walki z Niemcami. Major przyjął wówczas pseudonim „Hubal”. Powołaną przez siebie jednostkę nazwał Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego.