Zegarki i kolczyki, pierścionki i obrączki, a także różaniec i niewielki ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej oraz krzyżyki - to pamiątki po kobietach i mężczyznach, zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Po 80 latach te przedmioty wróciły do ich rodzin.
Zegarek i kolczyki oraz broszka i puderniczka, to pamiątki po dwóch kobietach, zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Po 80 latach te przedmioty wróciły do ich rodzin.
Nie byłoby 1 września 1939 r. i jego tragicznych konsekwencji, gdyby nie współdziałanie dwóch zbrodniczych totalitaryzmów – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy „#StolenMemory – Skradziona Pamięć” w Bydgoszczy.
Arolsen Archives rozpoczynają projekt documentED, który oferuje pakiety edukacyjne do przygotowania i pilotowania wycieczek po miejscach pamięci w 13 byłych niemieckich obozach koncentracyjnych w Europie – poinformowały PAP Arolsen Archives.
Arolsen Archives z Niemiec wspólnie z Archiwum IPN otworzą w centrum Warszawy wystawę „#StolenMemory – Skradziona Pamięć”. Ekspozycja, którą przygotowali niemieccy archiwiści, przypomni o możliwości odzyskania przez krewnych pamiątek po polskich ofiarach III Rzeszy.