Na wejściu do znajdującego się w Mostarze w Bośni i Hercegowinie kompleksu pomnikowego namalowano nazistowską swastykę oraz symbol sprzymierzonych z III Rzeszą ustaszy, którzy w okresie II wojny światowej sprawowali kontrolę nad miastem. Kompleks poświęcono zabitym w wyniku walk partyzantom Josipa Broz Tity.
W Białymstoku naprawiono wielokulturowy mural, na którym ktoś namalował swastykę. Piątkowa akcja jego odnowienia miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.
Na przedmieściach Buenos Aires znaleziono nazistowskie pamiątki, w tym zdjęcie i popiersie Adolfa Hitlera oraz narzędzia służące do pomiaru czaszek - poinformowała we wtorek policja. Przedmioty zostaną przekazane argentyńskiemu Muzeum Holokaustu.
Nie było publicznego propagowania faszyzmu - tak Prokuratura Rejonowa w Białymstoku uzasadniła swoją decyzję o umorzeniu dochodzenia dotyczącego spalenia w lesie swastyki i publikacji w internecie zdjęć z tego wydarzenia. Postanowienie jest prawomocne.
Wille koło Brindisi na południu Włoch mają kształt swastyki, a widać to tylko z lotu ptaka. Tego okrycia dokonano na podstawie fotografii na portalu Google Maps. Domy zbudowano 25 lat temu, ale nikt nie zdawał sobie dotąd sprawy z formy, jaką przedstawiają.
Decyzja o odmowie wszczęcia dochodzenia ws. namalowania swastyki na budynku w Białymstoku z uzasadnieniem, że ten symbol niekoniecznie musi być kojarzony z faszyzmem, była błędna - oceniła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku i nakazała wszczęcie dochodzenia.
Rosyjski bas-baryton Jewgienij Nikitin odwołał w sobotę swój występ w Bayreuth po ujawnieniu przez telewizję, że ma na piersiach wytatuowaną swastykę - podał rzecznik słynnego festiwalu wagnerowskiego. Nikitin miał wystąpić w środę w "Latającym Holendrze". W piątek wieczorem w programie kulturalnym niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała tatuaż na piersiach śpiewaka: dostrzec można było swastykę, na którą nałożono inny motyw.
Znak swastyki odnosi się nie tylko do symboliki nazistowskich Niemiec, ale nawiązuje też do dziedzictwa historycznego Litwy, stąd propagowanie tego symbolu nie jest karalne - uznał sąd w Kłajpedzie, rozpatrując sprawę plakatów ze swastyką użytych na pochodzie.
Tablica informująca o istnieniu w Tatrach Kamienia Karłowicza i wyjaśniająca historię i znaczenie wyrzeźbionej na nim swastyki, czyli krzyżyka niespodzianego, zostanie odsłonięta w czwartek w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Kamień z inskrypcją "Non omnis moriar" i swastyką, zwaną na Podhalu krzyżykiem niespodzianym, znajduje się pod Małym Kościelcem w Tatrach, w miejscu gdzie w 1909 roku pod zwałami lawiny śnieżnej odnaleziono ciało wybitnego polskiego kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza.