„20 dni w Mariupolu” to film, który pokazuje prawdę o rosyjskim terroryzmie – ocenił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do nagrodzonego Oscarem filmu dokumentalnego o zbrodniach popełnionych w tym mieście przez siły rosyjskie w pierwszych miesiącach inwazji.
Orkiestra kameralna z okupowanego i zniszczonego przez rosyjskie wojsko Mariupola na Ukrainie wystąpiła w piątek na koncercie symfonicznym pod hasłem „Sprawiedliwość i pokój” we włoskim mieście Ascoli Piceno w regionie Marche.
Nie ma jednego obrazu wojny. Każda opowieść o wojnie rozpada się zawsze na wiele różnych opowieści. To napięcie widać dziś w Ukrainie, gdzie wielość opowieści i doświadczeń – często bardzo różnych - zderza się z oficjalnym obrazem - mówi PAP Tomasz Szerszeń, autor książki „Być gościem w katastrofie”.
Fotografie obrazujące zniszczenia stolicy Polski w trakcie Powstania Warszawskiego oraz Mariupolu i kilku miejscowości wokół Kijowa w czasie rosyjskiej agresji prezentuje od czwartku polski konsulat w Nowym Jorku. Ekspozycja przedstawia m.in. zbombardowane kościoły, budynki i rannych w atakach.
W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową „Mariupol – bohaterskie miasto” przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
Ludzie podbiegali do mnie i pytali, kiedy zacznę zabierać zwłoki – mówi Kateryna, radna, ratowniczka, mieszkanka Mariupola. Po przybyciu do Polski złożyła relację wolontariuszom z powołanego przez Instytutu Pileckiego Centrum Lemkina i zgodziła się na jej opublikowanie.
Instytut Pileckiego w Berlinie zorganizował we wtorek wernisaż wystawy poświęconej poczcie harcerskiej w Powstaniu Warszawskim. W ramach wernisażu ukraińscy artyści ze związku organizacji ukraińskich przygotowali performance „Warszawa 44–Mariupol 22”.