Danuta Szaflarska – symbol odradzającej się po wojnie polskiej kinematografii, nazywana pierwszą amantką powojennej kinematografii, zmarła 5 lat temu, 19 lutego 2017 r. w wieku 102 lat. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. „Teatr jest chorobą nieuleczalną. On jest jak narkotyk” – mówiła.
Spektakle teatralne i filmy, w których zagrała Danuta Szaflarska, przypomniane zostaną podczas festiwalu „Śleboda/ Danutka”, który odbędzie się w lutym w Teatrze Starym w Lublinie. Wręczona zostanie też nagroda „Gong Danutki”.
Danuta Szaflarska - jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też "pierwszą amantką powojennej kinematografii", spoczęła we wtorek w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku 102 lat.
Mszą święta odprawioną w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w obecności rodziny, przedstawicieli władz państwowych oraz środowisk artystycznych, pożegnano we wtorek Danutę Szaflarską. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku 102 lat.
Przygotowana przez m.st. Warszawę księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej wyłożona zostanie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wpisów będzie można dokonywać w poniedziałek i wtorek. We wtorek odbędzie się także pogrzeb artystki.
Pogrzeb Danuty Szaflarskiej odbędzie się 28 lutego na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Zmarła 19 lutego w wieku 102 lat aktorka, jeden z symboli polskiej powojennej kinematografii, gwiazda "Zakazanych piosenek", spocznie w Alei Zasłużonych .
Była perłą polskiej kinematografii i teatru oraz wielkim autorytetem dla wielu pokoleń aktorów i reżyserów - tak wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wspomina Danutę Szaflarską. Szaflarska, nazywana pierwszą amantką powojennej kinematografii, zmarła w niedzielę.
Danuta Szaflarska była symbolem odradzającej się po wojnie polskiej kinematografii - napisał o zmarłej aktorce prezydent Andrzej Duda. Szaflarska, nazywana pierwszą amantką powojennej kinematografii, zmarła w niedzielę w wieku 102 lat.