Kapituła Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza poinformowała, że laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza został prof. Krzysztof Kosiński za „Bunt duszy polskiej. O twórczości politycznej i literackiej Romana Dmowskiego (z lat 1893-1934)” - poinformował we wtorek Instytut Książki.
"Senat upamiętnia Romana Dmowskiego w 160. rocznicę urodzin, wyrażając uznanie wobec jego działalności niepodległościowej" - głosi uchwała przyjęta w środę (25 września) przez drugą izbę polskiego parlamentu.
160 lat temu, 9 sierpnia 1864 r., w Kamionku, obecnie części Warszawy, urodził się Roman Dmowski, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przywódca obozu narodowego, dyplomata, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.; jeden z twórców polskiej niepodległości.
Polska, która odrodziła się jesienią 1918 r. stała się państwem demokratycznym. Nie trwało to długo, bo w maju 1926 roku marszałek Józef Piłsudski dokonał zamachu stanu, który nazywamy przewrotem majowym. Jak do tego doszło? Czy musiało tak się stać?
85 lat temu, 2 stycznia 1939 r. zmarł Roman Dmowski, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przywódca obozu narodowego, dyplomata, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.; jeden z twórców polskiej niepodległości.
Mural – portret jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego powstał w Białymstoku. W niedzielę oficjalnie odsłonięto go na ścianie jednego z bloków mieszkalnych.
130 lat temu, 1 kwietnia 1893 r., powstała Liga Narodowa – organizacja stanowiąca zaczątek nowoczesnego obozu narodowego, którego programowym celem było reprezentowanie narodu polskiego we wszystkich trzech zaborach i wywalczenie Polsce pełnej niepodległości.
Chcąc przybliżyć współczesnemu odbiorcy dorobek jednego z Ojców Niepodległości, IDMN wydało powieść w formie audiobooka – poinformował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Autorem powieści „Dziedzictwo” jest Roman Dmowski.
83 lata temu zmarł Roman Dmowski – jeden z Ojców Niepodległości. Dopiero co jego zasługi dla Polski doczekały się upamiętnień, a już próbuje się je wymazywać – podkreśla w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.