55 lat temu, 12 czerwca 1967 r., rząd PRL na polecenie Kremla zerwał stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Decyzja była skutkiem klęski wspieranych przez ZSRS państw arabskich w wojnie sześciodniowej. Wydarzenie to rozpoczęło czystkę „antysyjonistyczną” wśród funkcjonariuszy reżimu.
Wypełniając od ponad pół wieku swą szlachetną misję, Teatr Wielki w Łodzi ugruntowuje pozycję ważnego centrum sztuki wysokiej – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji jubileuszu 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi.
19 stycznia minie 55 lat od chwili, gdy podczas przedstawienia „Halka” po raz pierwszy podniosła się kurtyna w Teatrze Wielkim w Łodzi. W ramach tego jubileuszu największa łódzka scena przygotowuje galę z fragmentami pierwszych operowych premier oraz wystawy przedstawiające historię teatru.
To jest książka o nieprawdopodobnej pasji, bo bez pasji Iza Galicka i Hania Sygietyńska nie odnalazłyby obrazu „Ekstaza św. Franciszka” - powiedziała Katarzyna J. Kowalska, autorka książki „Polski El Greco”. Promocja książki odbyła się w czwartek w Warszawie.
„Rolling Stones przyjechali tylko na jeden dzień, biletów nie starczyło” – relacjonował spiker w PRL-owskiej kroniki przyjazd angielskiego zespołu rockowego do Warszawy w kwietniu 1967 r. „Stonesi” zagrali dwa koncerty w Sali Kongresowej, jedyne wówczas w krajach bloku sowieckiego.
Możemy dziękować za siłę wiary tych, którzy w PRL-u nie dali zamknąć kościoła w zakrystii - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który uczestniczył w obchodach 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.
16 kwietnia 1967 r. na terenie byłego niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau został odsłonięty Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.
12 czerwca 1967 roku, zgodnie z decyzją podjętą w Moskwie, Polska Rzeczpospolita Ludowa zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Była to reakcja na wojnę izraelsko-arabską (tzw. wojną sześciodniową), w której Warszawa, podobnie jak ZSRS, popierała Arabów.