Z ogromnym żalem informujemy, że 10 maja po ciężkiej chorobie w wieku 98 lat zmarła ostatnia żyjąca „dziewczyna z `Parasola`” - Pani Danuta Krauze ps. Niuśka - poinformowano w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.
Najgorzej w powstaniu działo się na Czerniakowie. Nie było wody, brakowało żywności. Piliśmy wodę z ziemi, z kałuży. Ostatnie dni były straszne – mówi PAP 100-letni ppłk Zbigniew Rylski „Brzoza”, jeden z ośmiu żyjących żołnierzy Batalionu AK „Parasol”.
W Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające wykonanie – 79 lat temu – wyroku śmierci na dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski SS-Brigadeführerze Franzu Kutscherze przez żołnierzy oddziału specjalnego Komendy Głównej Kedywu Armii Krajowej.
Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje nową wystawę plenerową „Silni jak stal – historia batalionu Parasol”. Ekspozycja została przygotowana we współpracy ze Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”.
Obchody 78. rocznicy akcji mającej na celu wykonanie wyroku śmierci na generale SS W. Koppe odbyły się w sobotę w Krakowie. „Odegrała ona ogromną rolę w uświadomieniu Niemcom, że nawet pod siedzibą władz GG nie mogą czuć się bezpieczni” – wskazuje dr Michał Wenklar z IPN.
We wtorek w wieku 94 lat zmarła Anna Mizikowska ps. Grażka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka batalionu „Parasol” - poinformowała PAP rzecznik prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
110 lat temu, 10 grudnia 1909 r., urodził się Adam Borys, jeden z Cichociemnych, współtwórca i pierwszy dowódca batalionu „Parasol”, powstaniec warszawski. W okresie PRL podobnie jak wielu innych najlepszych żołnierzy Polski Podziemnej został skazany na zapomnienie.
Ulicami stołecznej Woli, Młynowa, Muranowa, Starego Miasta, Śródmieścia Płn. i Płd. oraz Górnego Czerniakowa – szlakiem Batalionu „Parasol” – przejedzie w sobotę 13. Masa Powstańcza. Rowerzyści prowadzeni przez przewodnika poznają miejsca związane z powstańczą historią formacji.
Dla naszych ojców służba Polsce była najważniejsza – podkreślili Jerzy (Jorge) Białous, syn dowódcy Batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa, oraz prof. Hubert Borys, syn dowódcy Batalionu „Parasol” Adama Borysa, którzy spotkali się we wtorek w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Pokrycie kosztów wymiany brzozowych krzyży ustawionych na kwaterach Harcerskich Batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol” na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach to pierwszy etap ogólnopolskiego programu „Czuwamy! Pamiętamy!”, organizowanego przez Fundację PKN Orlen.