Powstanie Warszawskie

03.08.2018

Renowacja grobów żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol” dzięki wsparciu Fundacji PKN Orlen

Pokrycie kosztów wymiany brzozowych krzyży ustawionych na kwaterach Harcerskich Batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol” na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach to pierwszy etap ogólnopolskiego programu „Czuwamy! Pamiętamy!”, organizowanego przez Fundację PKN Orlen.

Spółka zapowiedziała w piątek, iż w ramach zaingurowanego programu Fundacja "Orlen – Dar Serca" przeznaczy fundusze na przywrócenie "należnej czci i pamięci poległym podczas II wojny światowej bohaterom".

"Istotą działań jest upamiętnienie miejsc ważnych historycznie dla lokalnych społeczności, ale z różnych powodów zapomnianych. Programowi będą towarzyszyć działania edukacyjne, które mają na celu krzewienie szacunku dla bohaterów II wojny światowej wśród młodzieży" - podkreślił PKN Orlen. Jak wyjaśnił płocki koncern, wnioski o przyznanie funduszy można składać za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie: www.orlendarserca.pl

"Naszym – powstańców warszawskich oraz społecznego komitetu, będącego spadkobiercą tradycji i strażnikiem pamięci Batalionów +Zośka+ i +Parasol+ – obowiązkiem jest utrzymanie i przekazanie następnym pokoleniom kwatery batalionu +Zośka+, pełnej wymownej symboliki, będącej świadectwem wielkiej ofiary kwiatu warszawskiej młodzieży, która nie zawahała się oddać życia w walce o niepodległą Polskę. Brzozowe krzyże zobowiązują kolejne pokolenia do pamięci o bohaterach" – powiedział prof. Tytus Karlikowski, honorowy przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka", cytowany w komunikacie PKN Orlen.

"Jedną z misji Fundacji +Orlen – Dar Serca+ jest wspieranie działań związanych z krzewieniem tradycji narodowych. Ogromnie ważne jest dla nas zachowanie pamięci o bohaterach i chronienie jej przed zapomnieniem. Stąd decyzja o tym, by w ramach Programu +Czuwamy! Pamiętamy!+ wesprzeć Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu +Zośka+, który od lat dba o zachowanie należnej czci miejsc spoczynku żołnierzy-harcerzy – zaznaczyła Marta Lau, prezes Fundacji płockiego koncernu.

PKN Orlen przypomniał, że groby poległych żołnierzy znajdują się w kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” (A–20) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. "Ustawione na grobach białe brzozowe krzyże dla współczesnych harcerzy stanowią symbol heroicznej walki. Opiekę nad grobami poległych żołnierzy batalionu +Zośka+ i batalionu +Parasol+ sprawuje Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu +Zośka+. Komitet kultywuje również pamięć o żołnierzach i o ich bohaterskich czynach" - podkreślił płocki koncern.

Jak wspomniał PKN Orlen, wywodzący się z Szarych Szeregów batalion AK "Zośka" został utworzony 1 września 1943 r. - nazwany na cześć dowódcy warszawskich Grup Szturmowych, Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", brał udział w licznych akcjach dywersyjno-sabotażowych, skutecznie niszcząc hitlerowski transport kolejowy zaopatrujący front wschodni; batalion walczył także w Powstaniu Warszawskim w Zgrupowaniu "Radosław" na Woli i na Starym Mieście. Zdziesiątkowany po krwawych walkach, połączył swe siły z batalionem "Parasol". Oba zostały odznaczone Srebrnymi Krzyżami Orderu Virtuti Militari. (PAP)

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL