Z okazji 300-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odsłonięto mural autorstwa Rafała Olbińskiego. Projekt zrealizowano przy wsparciu Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszczacy” i budżetu obywatelskiego.
NeSpoon, polska artystka tworząca na pograniczu ceramiki, malarstwa, rzeźby i urban artu namalowała mural na elewacji kamienicy przy ul. Wólczańskiej 217 w Łodzi. Wzór nawiązuje do koronek produkowanych w mieszczącej się po sąsiedzku, w fabryce Gustawa Geyera. Taką koronkę znalazła w lumpeksie.
Mural NeSpoon - światowej sławy polskiej artystki street artu powstanie w Łodzi. Odsłonięcie muralu zbiegnie się z wystawą w "Fabryce Sztuki" w Łodzi. "Do końca roku powstać ma też hybrydowe muzeum łódzkich murali" - dowiedziała się PAP w Fundacji Urban Forms.
Malowidło, które powstało z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w centrum stolicy zostało zamalowane. 1 sierpnia na ścianach przy wyjściu ze stacji metra Centrum zaczęto już malować inny mural, informujący o wydarzeniu artystycznym. Ratusz przeprasza i zapowiada, że jeszcze przed godz. 17 na ścianie pojawią się symbole powstańcze.
Street art jest na świecie megatrendem. Jestem nim zafascynowana, uważam go za najszczerszą ze wszystkich sztuk plastycznych. Od kiedy pracuję z tymi artystami, tym bardziej się o tym przekonuję – powiedziała PAP Leonarda Szwed-Strużyńska, pomysłodawczyni i organizatorka Urban Art Area.
Świetlna instalacja w sugestywny sposób ożywiła pracę anonimowego artysty - Banksy’ego „The Migrant Child” (Dziecko migrant), znajdującą się na fasadzie zabytkowego Palazzo San Pantalon w Wenecji. Inicjatywa ta zbiega się w czasie z inauguracją Biennale Sztuki.
Mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu odsłonięto w środę w Katowicach. Wizerunek uśmiechniętego artysty umieszczono na ścianie jednego z powstających w mieście hoteli. Jest widoczny z głównej linii kolejowej, zobaczą go pasażerowie pociągów przyjeżdżających z Krakowa, Łodzi i Warszawy.
W pięciu miastach na szlaku kopernikowskim w województwie warmińskim powstaną wkrótce murale z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Murale zaprojektowali polscy artyści, którzy przedstawili najbardziej znanego mieszkańca Warmii jako wybitnego człowieka renesansu realizującego się w wielu dziedzinach nauki.
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w piątek zwycięzców 2. odsłony konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Dofinansowanie na działania patriotyczno-edukacyjne i murale poświęcone polskiej armii – w łącznej wysokości ponad 972 tys. zł – otrzymają 22 podmioty.
Na ścianie jednego z budynków uniwersytetu w Radomiu powstanie kolejny mural na szlaku ukazującym dzieła Jacka Malczewskiego. Tym razem będzie to "Pytia", której oryginał znajduje się we Lwowie, a przez wybór tego dzieła Radom chce wyrazić solidarność z artystami z Ukrainy.