Tablicę upamiętniającą b. funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów więziennych z Górnego Śląska i z Zagłębia Dąbrowskiego - ofiary represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego - odsłonięto w niedzielę przy bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.
Sejmowa komisja obrony jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Zdecydowała o skierowaniu jej do dalszych prac parlamentarnych.
Tablicę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej - ofiary komunistycznych represji, które dotknęły tysiące mieszkańców regionu po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 r. – odsłonięto w sobotę w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
15 przedstawicieli środowisk kombatanckich i represjonowanych powołano do nowej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nominacje w Belwederze wręczyli reprezentujący prezydenta minister Wojciech Kolarski i p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów Jan J. Kasprzyk.
Ponad 3,5 mld zł rocznie trafia do ok. 550 tys. kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego, a także ich rodzin - podaje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W raporcie urzędu uwzględniono także więźniów reżimu komunistycznego.