80 lat temu, 17 lutego 1944 r., polscy komuniści i gestapo przejęli archiwum Delegatury Rządu na Kraj. Wydarzenie to cały czas wzbudza liczne dyskusje w środowiskach badaczy historii.
4 października 1943 r. zginęła Irena Iłłakowiczowa, agentka wywiadu Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych. Jej ciało znaleziono na Polu Mokotowskim w Warszawie. Prawdopodobnie została zamordowana z wyroku Gwardii Ludowej.
80 lat temu, w nocy z 27 na 28 grudnia 1941 r., w okupowanej Polsce wylądowała grupa działaczy komunistycznych z Marcelim Nowotką na czele. Ich zadaniem było tworzenie struktur Polskiej Partii Robotniczej przygotowującej się do przejęcia władzy w Polsce podporządkowanej ZSRS.
Pomnik działacza PPR Janka Krasickiego, stojący od lat 70. przed jedną ze szkół w Elblągu, został w czwartek rozebrany i przeniesiony do muzeum. Władze miasta uznały, że monument komunistycznego agitatora nie powinien dłużej stać w tak eksponowanym miejscu.
W Polsce podczas niemieckiej okupacji nie było wojny domowej. Z jednej strony mamy siły polskie AK i NSZ, z drugiej PPR - sowiecką agenturę i jej zbrojne grupy: GL-AL działające na szkodę Polski – mówi historyk dr Piotr Gontarczyk, autor wydanej przez FRONDĘ PL monografii o Polskiej Partii Robotniczej. 5 stycznia mija 72. rocznica powstania PPR.