Mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos naczynia kuchenne produkowali sami. Garncarze nie wkładali wiele czasu w ich produkcję, a garnki i rondle wykonywali w dużych ilościach. Zrobione były z gliny, pozbawione dekoracji, często pękały - wynika z badania polskich archeolożek.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego będą wspólnie prowadzić wykopaliska w mieście Nea Pafos na Cyprze. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw, w okresie hellenistycznym, w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską.
20 lipca 1974 roku na Cyprze wylądowała armia turecka. Powodem inwazji był zamach stanu, którego dokonano w Nikozji pięć dni wcześniej. Wynikiem – trwający do tej pory podział wyspy. Przebywający w tym czasie na wyspie Polacy dzielą się swymi przeżyciam z tych dni.
Na oficjalnej liście zaginionych na Cyprze w wyniku konfliktu z lat 1963-1974 znajduje się 2001 osób. Ustalenie ich losów może jeszcze potrwać dziesięć lat. Są też zaginieni, którzy na oficjalnej liście nie figurują. Na wieści o nich także czekają setki ludzi.