W Berlinie zorganizowano obchody jubileuszu 50-lecia działalności stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk (MKW), które wspiera byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych oraz gett w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
"Uroczystość była bardzo podniosła" - poinformował PAP w piątek ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
"Niezwykle ważny z polskiego punktu widzenia" jest fakt, że Maximilian-Kolbe-Werk wspiera byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i gett w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz ich krewnych. "Jego celem jest przyczynienie się do zrozumienia i pojednania między narodami polskim i niemieckim oraz z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej" - podkreślił polski dyplomata.
"Dzieło Maksymiliana Kolbe poprzez sieć wolontariuszy niesie ocalałym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych pomoc finansową, rzeczową i medyczną. Wolontariusze MKW odwiedzają b. więźniów i zapraszają ich do Niemiec na spotkania z niemiecką młodzieżą".
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steimeier w przesłaniu, wyemitowanym podczas zorganizowanej w czwartek uroczystości, stwierdził m.in., że od momentu założenia w 1973 r. stowarzyszenie "zapewniło ocalałym z narodowo-socjalistycznych gett i obozów koncentracyjnych w Polsce oraz innych krajach Europy Wschodniej i Środkowej możliwość poznania nowych, innych Niemiec: demokratycznych Niemiec z odpowiedzialnymi obywatelami. Swoją pracą utorowaliście drogę byłym prześladowanym, aby krok po kroku ponownie zbliżyli się do naszego kraju i nas, Niemców".
W wystąpieniu podczas uroczystości ambasador Pawłoś powiedział m.in., że stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk od 50 lat "niestrudzenie wnosi godny podziwu wkład w świetle najwyższych ludzkich wartości, godności świadków historii i szacunku dla ofiar nazistowskich prześladowań".
Pawłoś przypomniał także, że o tym, czego doświadczyli Polacy podczas II wojny światowej ze strony Niemiec. "Straty ludnościowe Polski, spowodowane przez totalitarne narodowo-socjalistyczne Niemcy wynoszą około 6 mln polskich obywateli". Podkreślił, że "wojna jest odczuwalna do dziś, a jej konsekwencje obciążają nas w wielu aspektach".
W uroczystości uczestniczyli również polscy ocaleni: więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i świadkowie II wojny światowej. Ambasador Pawłoś poinformował PAP, że "wielkie wrażenie na zebranych zrobiło wystąpienie w dyskusji panelowej na temat pojednania dr. Leona Weintrauba - polskiego Żyda, b. więźnia KL-Auschwitz, mieszkającego na stałe w Szwecji.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie przez Maximilian-Kolbe-Werk i Maximilian-Kolbe-Stiftung dr. Piotrowi Cywińskiemu, dyrektorowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, nagrody Maximilian-Kolbe-Werk w uznaniu jego zasług na rzecz wsparcia ocalałych z nazistowskich obozów koncentracyjnych, zachowania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i jego dalszego rozwijania jako miejsca żywej pamięci. Laudację wygłosił były arcybiskup Bambergu Ludwig Schick - przekazał PAP ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)
bml/ mal/