
Rozpoznawalna brzmieniowo muzyka Aerosmith była kompilacją różnych stylów, z których najbardziej wybijały się hard rock i bluse. Oryginalny styl pozwoli im dobrze wpasować się pomiędzy to, co oferował Rolling Stones a z drugiej strony ówczesny pop-rock. Aerosmith pojawił się na scenie w 1970 r.
Rozpoznawalna brzmieniowo muzyka Aerosmith była kompilacją różnych stylów, z których najbardziej wybijały się hard rock i bluse. Oryginalny styl pozwoli im dobrze wpasować się pomiędzy to, co oferował Rolling Stones a z drugiej strony ówczesny pop-rock. Aerosmith pojawił się na scenie w 1970 r.
W pierwszej połowie 1970 r. powstał zalążek grupy Aerosmith. W ciągu kilku kolejnych miesięcy zespół osiągnął swój podstawowy skład, w którym gra do dziś. Historia tej legendarnej grupy zaczęła się, gdy wokalista Steven Tyler poznał gitarzystę Joe Perry'ego podczas pracy w lodziarni w Sunapee w New Hampshire. Tyler i Perry postanowili utworzyć trio z basistą Tomem Hamiltonem. Grupa wkrótce rozrosła się do kwartetu za sprawą drugiego gitarzysty Raya Tabano, który nie zagrzał miejsca w zespole i po kilku tygodniach zastąpił go Brad Whitford. Do grupy dołączył jeszcze perkusista Joey Kramer. Pod koniec 1970 r. ukształtowany już zespół Aerosmith przeniósł się do Bostonu.
Po dwóch latach grania w klubach w Massachusetts i Nowym Jorku, grupa podpisała kontrakt płytowy z Columbia Records i w 1973 r. ukazał się ich debiutancki album "Aerosmith". W niedługim czasie zdobył on dwukrotnie miano platynowej płyty. W 1974 r. nagrali drugą płytę, a rok później trzecią. Dobre kompozycje, charyzmatyczne koncertowe wykonania i pracowitość zespołu (przez wiele miesięcy koncertowali nieprzerwanie) spowodowały szybki wzrost popularności. W połowie lat 70. Aerosmith był jednym z czołowych rockowych zespołów amerykańskich. Parli do przodu i dopiero w 1977 r. zrobili sobie kilkunastomiesięczną przerwę od koncertowania. Czasu jednak nie tracili, przygotowując materiał na kolejną płytę.
W 1978 r. Aerosmith zagrał w filmie "Orkiestra klubu samotnych serc sierżanta Pieprza", gdzie wykonał piosenkę "Come together". Za sprawą tego filmu Polacy chyba po raz pierwszy mogli zobaczyć ten zespół. Film był wyświetlany w polskich kinach na początku lat 80. Piosenka "Come together" była zaś bardzo często puszczana w Programie 3 Polskiego Radia.
Aerosmith - "Come Together" (1978)
Film muzyczny "Orkiestra klubu samotnych serc sierżanta Pieprza" przesycony był muzyką Beatlesów w wykonaniu m.in. Petera Frampthona, zespołu Bee Gees, Stevego Martina, Alice Coopera, The Earth Wind and Fire i zespołu Aerosmith, który zagrał czarne charaktery.
Przełom lat 70. i 80. był dla zespołu czasem zmian w składzie. Po blisko dziesięciu latach wspólnego grania Joe Perry i Brad Whitford odeszli, aby stworzyć własne projekty muzyczne. Po czterech latach wrócili jednak do zespołu i grają w nim do dziś.
Na początku lat 80., gdy zespół był u szczytu popularności, jego członkowie zwolnili tempo pracy a wolny czas zaczęli wypełniać narkotykami i alkoholem. To szybko odbiło się na jakości nowych kompozycji i ekspresji ich wykonania na scenie, a ekspresja sceniczna była jedną z charakterystycznych cech tej grupy. Połowa lat 80. to dla muzyków Aerosmith okres walki z nałogami i spowolnienia aktywności zespołu. Wielu specjalistów z branży muzycznej przewidywało wówczas, że to jest już ich koniec w branży muzycznej. Prognozy te jednak się nie sprawdziły, pod koniec lat 80. Aerosmith dokonał jednego z najbardziej spektakularnych powrotów na scenę w historii rocka, zdobywając jeszcze większą popularność niż w poprzedniej dekadzie. Lata 90. były pasmem sukcesów wynikających z rzetelnej pracy. Po 2000 r. nie odpuszczali tempa – przy tworzeniu nowych nagrań i wielomiesięcznych trasach koncertowych.
Członkowie zespołu, mający już swoje lata i organizmy osłabione okresem nadużywania narkotyków i alkoholu oraz latami wyczerpującego życia w trasach koncertowych, ulegali często różnym kontuzjom. Impet ich pracy wyhamowała także pandemia Covidu. Czasami odwoływano koncerty lub przekładano je na inny termin. Dotyczyło to również ostatniego, planowanego koncertu w Polsce.
Pierwszy koncert Aerosmith w Polsce odbył się na warszawskim stadionie Gwardia w maju 1994 r. Kolejny raz mieli zagrać w 1998 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie, jednak europejska część trasy została odwołana z powodu kontuzji Stevena Tylera. Po raz drugi zespół wystąpił u nas w czerwcu 2014 r. w Łodzi. Następny raz Aerosmith miał zagrać w Polsce w lipcu 2020 r. w Krakowie, ale z powodu pandemii koncert przeniesiono na 5 lipca 2021 r., następnie występ przeniesiono na 13 lipca 2022 r. Wiosną tego roku zespół ogłosił, że odwołuje całą europejską trasę koncertową.
Fragment wywiadu z Aerosmith przeprowadzonego przez polską telewizję
"Codzienny, dwugodzinny występ to najlepszy sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Muzyka wyzwala w nas energię, która pozwala na zachowanie równowagi psychicznej i fizycznej" – powiedział gitarzysta Aerosmith Joe Perry w wywiadzie dla TVP, udzielonym w maju 1994 r. Była to odpowiedź na pytnie, jak poradzili sobie (on i Tyler, który też brał udział w wywiadzie) z narkotykami i co powoduję, że cały czas są w dobrej formie.
Występy zespołu zawsze wymagały ogromnej kondycji fizycznej, gdyż Steven Tyler na scenie realizował prawdziwy spontaniczny spektakl muzyczny.
W 2022 r. Aerosmith zagrał długo odkładany koncert jubileuszowy 50-lecia. We wrześniu 2023 r. po trzech koncertach Tyler doznał krwawienia strun głosowych, co zmusiło zespół do przełożenia kilku koncertów. Aerosmith nie zawiesza jednak jeszcze gitar na kołku, w mediach pojawiają się informacje o nowych koncertach, latem 2025 r., a nawet o trasie koncertowej po Europie.
W latach 1970 – 2025 Aerosmith nagrał i wydał 30 albumów i kilkadziesiąt wydawnictw kompilacyjnych, które sprzedały się w nakładzie ponad 150 mln egzemplarzy. Kilka z nich zdobyło pięciokrotny i siedmiokrotny tytuł platynowej płyty, a album "Toys in the attic" (1975) aż ośmiokrotnie okrył się platyną.
Autor: Tomasz Szczerbicki (PAP)
szt/ dki/