Spektakle na podstawie dzieł literatury polskiej i światowej, m.in. Witkacego, Prusa, Szekspira, Mickiewicza, Shaffera, znalazły się w programie 62. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: 03. Festiwalu Arcydzieł, które rozpoczną się w piątek wieczorem w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Organizowane nieprzerwanie przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej od 1961 roku Rzeszowskie Spotkania Teatralne to jedne z najstarszych tego typu spotkań w Polsce - są wydarzeniem, na które z niecierpliwością czekają miłośnicy teatru i klasyki literatury, którzy w tym czasie zjeżdżają do Rzeszowa z całej Polski.
W tym roku Spotkania po raz trzeci organizowane są jako Festiwal Arcydzieł. Zdaniem organizatorów dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń podczas spektakli prezentowanych przez najlepszych polskich twórców.
„W programie tegorocznego Festiwalu Arcydzieł chcę zwrócić państwa uwagę na bogactwo gatunków literackich i konwencji scenicznych, w których arcydzieła spotykają się z teatrem, w spektaklach z mocnym przekazem” – zaznaczył dyrektor rzeszowskiej „Siemaszki” oraz festiwalu i kurator nurtu konkursowego dr Jan Nowara.
Podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 18-27 października, publiczność będzie mogła oklaskiwać aktorów scen z całej Polski w spektaklach zrealizowanych na podstawie dzieł literatury polskiej i światowej w nowoczesnym wydaniu.
Wydarzenie rozpocznie spektakl na podstawie Witkacego „Matka”, na który zaprosi widzów Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. W kolejne festiwalowe wieczory na deskach rzeszowskiego teatru zaprezentują się jeszcze gospodarze w „Lalce” Bolesława Prusa oraz w premierowym spektaklu „Miarka za miarkę” Williama Szekspira. Po inne dzieło tego twórcy sięgnął także Teatr Przedmieście z Rzeszowa, który zaprosi widzów na „Makbeta – głosy z ciemności”.
Artyści Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze zaprezentują „Gusła” na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza; Teatr Polski w Bielsku-Białej pokaże „Kabaret” Joego Masteroffa, Freda Ebba i Johna Kandera; w spektaklu według Stefana Żeromskiego „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” zaprezentują się aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, zaś w „Amadeuszu” Petera Shaffera - zespół Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Wszystkie te przedstawienia znajdą się w nurcie głównym, czyli konkursowym, festiwalu.
Oprócz niego na widzów czekają również wydarzenia towarzyszące, w tym otwarcie wystawy 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, spektakle pozakonkursowe: monodram Agnieszki Przepiórskiej „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” oraz „Grecy” z łotewskiego Liepajas Teatris; koncerty „W poszukiwaniu utraconego czasu” Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz 25 lat na scenie oraz „Śpiewodzieła” Marka Bałaty, a także czytania performatywne dramatów zrealizowanych w ramach tegorocznej Sceny Nowej Dramaturgii.
Po wszystkich spektaklach i czytaniach performatywnych odbywać się będą rozmowy z twórcami.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i współfinansowane ze środków budżetu województwa podkarpackiego. (PAP)
api/ miś/