Dialog w duchu pluralizmu, pomnik polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie, Trójkąt Weimarski i sytuacja na Białorusi były tematami rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem - poinformował ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.
O spotkaniu wcześniej informowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ podało, że wśród tematów pierwszego spotkania szefa polskiej dyplomacji z ambasadorem Niemiec były: stosunki dwustronne, w tym kwestie związane z wymianą gospodarczą i wzajemnymi kontaktami społeczeństw oraz Trójkąt Weimarski.
Arndt Freytag von Loringhoven we wtorkowym wpisie na Twitterze podziękował Rauowi za "spotkanie zapoznawcze".
"Dla nas obu jest ważne, by wspierać dialog na wszystkich poziomach w duchu pluralizmu. Inne tematy rozmowy to pomnik polskich ofiar w Berlinie, Trójkąt Weimarski i sytuacja na Białorusi" - napisał ambasador Niemiec.
Kwestia budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie była także jednym z tematów rozmów szefa polskiego MSZ z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem w stolicy Niemiec w ubiegłym tygodniu.
Pytany o poruszenie kwestii historycznych w relacjach polsko-niemieckich podczas rozmów z Maasem, Rau podczas konferencji w Berlinie odparł, że w Bundestagu jest szeroka ponadpartyjna koalicja zgodna co do budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Niemczech.
"Wydaje się, tak jak mnie zapewniano, że jest to kwestia tygodni, a nie miesięcy" - powiedział wówczas Rau.
Aambasador Niemiec w Warszawie poinformował, że we wtorek spotkał się również z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Serdecznie dziękuję Georgette Mosbacher za wspaniałą przyjacielską kolację! Tematy naszych rozmów to stosunki transatlantyckie, Trójmorze i wolność mediów w Polsce" - napisał von Loringhoven.
Obecny ambasador Niemiec w Polsce pełni swoją funkcję od połowy września, kiedy to zastąpił Rolfa Nikela. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ mok/