Ambasada RP w Berlinie zorganizowała w ubiegłym tygodniu uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie było też okazją do zapowiedzi końca misji ambasadora Andrzeja Przyłębskiego. „Sąsiedztwo Polski i Niemiec jest trudne historycznie i niezwykle ważne gospodarczo” - mówił ambasador.
Uroczystość zorganizowana w sali koncertowej Ernst Reuter Saal rozpoczęła się przemówieniem ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, poświęconym odzyskaniu w 1918 r. niepodległości przez Polskę, a w dalszej części podsumowaniu sześcioletniej misji w Berlinie - informuje PAP ambasada RP w Berlinie.
Przyłębski opuści Berlin najprawdopodobniej pod koniec stycznia 2022 roku.
Ambasador Przyłębski zapowiedział koniec swojej misji, rozpoczętej w 2016 r. w ambasadzie w Berlinie – jednej z kluczowych polskich placówek zagranicznych na świecie. Przyczyny priorytetowej pozycji polskiej placówki w Niemczech są oczywiste – "sąsiedztwo Polski i Niemiec jest trudne historycznie i niezwykle ważne gospodarczo. Niemcy mają fundamentalne znaczenie dla kierunku rozwoju, a tym samym także dla dobrobytu Unii Europejskiej” - podkreślił Przyłębski. Minione niemal sześć lat pełnienia mandatu ambasadora w Niemczech określił jako bardzo intensywne, naznaczone wieloma ważnymi przemówieniami, wykładami i wywiadami. Na ich podstawie powstała pamiątkowa publikacja, którą wręczono wszystkim uczestnikom koncertu.
Następnie głos zabrała minister finansów i spraw europejskich Brandenburgii Katrin Lange, która w imieniu premiera Brandenburgii D. Woidke przekazała życzenia z okazji Święta Narodowego. Podkreśliła wagę stosunków polsko-niemieckich, w tym dobrej współpracy regionów transgranicznych, nawiązała do roli "Solidarności" i Ojca Świętego Jana Pawła II w powojennym zjednoczeniu Europy oraz do tegorocznej 30. rocznicy Traktatu o przyjaźni polsko-niemieckiej.
Lange zapewniła o wsparciu Niemiec dla Polski w kryzysie granicznym z Białorusią, wspomniała też o gwarancjach bezpieczeństwa, jakie Polsce zapewnia członkostwo w UE i NATO. Przekazała podziękowania premiera Woidke dla Ambasadora Przyłębskiego za "zawsze dobrą i sprawiedliwą współpracę". "Doskonale reprezentował pan swój kraj w Niemczech, jak prawdziwy patriota. Zawsze pozostawał Pan otwarty na rozmowę i spotkania z nami".
Po części oficjalnej rozpoczął się koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, z repertuarem nawiązującym do odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Wśród 200 zgromadzonych Ernst Reuter Saal gości znaleźli się Wojewoda Zachodniopomorski, przedstawiciele misji dyplomatycznych w Berlinie, środowiska polonijne, media niemieckie i polskie, przedstawiciele świata biznesu, kultury i nauki oraz pracownicy Ambasady RP i polscy Konsulowie Generalni - informuje polska ambasada w Berlinie.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ tebe/