Działające przy Politechnice Opolskiej Centrum Wsparcia Psychologicznego od 15 lat udziela specjalistycznej pomocy studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Tylko w ubiegłym roku z usług CWP skorzystało 125 osób.
Jak powiedziała Katarzyna Pazdan z CWP przy Politechnice Opolskiej, działające od 15 lat Centrum cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno studentów, jak i pracowników uczelni.
„Oferujemy konsultacje psychologiczne, poradnictwo psychiatryczne, wsparcie dla studentów ze spektrum autyzmu, ale także warsztaty rozwoju osobistego. Udzielana pomoc jest bezpłatna, a osoby z niej korzystające mają zapewnioną anonimowość. W zeszłym roku akademickim z pomocy centrum skorzystało 125 osób, z pośród nich 96 osób korzystało z porad psychologicznych, a 29 z porad psychiatry. Całkowita liczba konsultacji to 566, co oznacza, że po pierwszym spotkaniu często następują kolejne. Dodam, że w ramach konsultacji z lekarzem psychiatrą możliwe jest otrzymanie recepty na leki” - powiedziała Katarzyna Pazdan.
Zdaniem specjalistów z CWP, pomoc psychologa jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które wraz z rozpoczęciem nauki na uczelni wyższej, tak naprawę rozpoczynają dorosłe życie, z jego wszystkimi konsekwencjami. Zdarza się, że wiąże się z dużymi problemami, które trzeba samodzielnie rozwiązać, jak np. znalezieniem mieszkania, czy koniecznością ułożenia sobie relacji w nowym środowisku.
W czwartek na uczelni odbędą się wykłady związane ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, w ramach których będzie można m.in. wysłuchać wykładów dotyczących problematyki depresji, wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia psychicznego, technikach relaksacji i aromatoterapii. W programie wydarzenia jest także wykład dotyczący negatywnego wpływu smartfonów na życie użytkowników oraz możliwości poprawienia kondycji psychicznej poprzez kąpiele leśne, saunowanie i morsowanie. (PAP)
masz/ dki/