Do konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego zgłosiło się dziewięciu kandydatów – poinformował PAP w czwartek (5 grudnia) rzecznik urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Sławomir Gruszka. Wkrótce prace ma rozpocząć komisja, która przeprowadzi dwuetapowe postępowanie konkursowe.
Kandydaci mieli 60 dni, aby zgłosić się do konkursu. We wniosku musieli przedstawić m.in. program działalności Muzeum Śląskiego na okres od trzech do siedmiu lat. Powinien on zawierać wyznaczone cele do realizacji oraz obszary wyzwań związane np. z wystawami i zarządzaniem zbiorami.
Od kandydata na dyrektora Muzeum Śląskiego wymaga się m.in. wykształcenia magisterskiego, co najmniej trzyletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym oraz co najmniej pięcioletniego doświadczenia w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach działających w obszarze kultury, a także znajomości języka angielskiego.
"Niestety od jakiegoś czasu Muzeum Śląskie nie jest wiodącym muzeum w Polsce. (...) Liczymy na to, że spośród tych dziewięciu bardzo dobrych nazwisk zostanie wybrany taki dyrektor, który przywróci rangę Muzeum Śląskiemu" - powiedział PAP marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (KO).
Dodał, że sam nie zna listy kandydatów. Zgłoszenia zostały zanonimizowane.
Wiemy jednak, że o stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego ubiega się Karol Makles, który obecnie pełni obowiązki dyrektora placówki. Wcześniej był jej wicedyrektorem. To doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki oraz naukowiec.
Potwierdziliśmy także informacje, które jako pierwsza podała "Gazeta Wyborcza", że do konkursu przystąpili Łukasz Zimnoch oraz Tomasz Szabelski.
Łukasz Zimnoch to doktor nauk humanistycznych, wieloletni rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. Jest prezesem stowarzyszenia Wrazidlok, które zajmuje się m.in. popularyzacją historii Górnego Śląska oraz organizacją wydarzeń kulturalnych.
Natomiast Tomasz Szabelski to prezes stowarzyszenia Inicjatywa, które działa w obszarze kultury w woj. śląskim. Był pomysłodawcą Festiwalu Filmów Kultowych, koordynował wiele projektów badawczych, społecznych i kulturalnych.
Zgodnie z regulaminem wkrótce powinna się zebrać 11-osobowa komisja konkursowa. Pierwszy etap jej prac zakłada m.in. sprawdzenie złożonych wniosków pod względem formalnym oraz zapoznanie się z programami poszczególnych kandydatów. Drugi etap to m.in. rozmowy indywidualne z kandydatami, którzy spełnili kryteria formalne, a także dyskusja i głosowanie nad wyborem kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego.
Wyniki konkursu komisja ma przekazać urzędowi marszałkowskiemu woj. śląskiego, który współprowadzi Muzeum Śląskie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W komisji konkursowej zasiada m.in. dyrektorka Galerii Narodowej w Pradze Alicja Knast. W latach 2014-2020 kierowała Muzeum Śląskim, a ze stanowiska została odwołana przez ówczesny zarząd województwa z Prawa i Sprawiedliwości. Jako powód wskazywano nieprawidłowości w prowadzeniu placówki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ocenił, a Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że odwołano ją z naruszeniem prawa, m.in. bez wymaganych zgód.
"Muzeum Śląskie nadawało ton muzealnictwu w Polsce. (...) Później decyzja polityczna, odwołanie Alicji Knast, spowodowała zamieszanie (...), ideologizację muzeum, trzeba było to przeciąć" - powiedział Wojciech Saługa.
Poprzedni konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego unieważniono w 2021 r. Na to stanowisko – bez konkursu – powołano Marię Czarnecką, która nie miała doświadczenia muzealnego. Wcześniej pracowała przede wszystkim w Narodowym Banku Polskim, gdzie była m.in. współpracowniczką dyrektora tej instytucji Sławomira Skrzypka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
W ciągu trzech lat pracy Maria Czarnecka nie uniknęła politycznych kontrowersji. Podczas Triennale Grafiki Polskiej kazała usunąć fragment tytułu pracy dotyczącej degradacji natury, który nawiązywał do byłego ministra środowiska z PiS Jana Szyszki. Natomiast przeprowadzony w muzeum audyt wykazał, że zatrudniane były tam osoby związane z PiS, a także wdowa po dawnym dyrektorze NBP.
W lutym 2024 r. Maria Czarnecka została odwołana. 29 lutego 2024 r. Karol Makles został p.o. dyrektora - zgodnie z przepisami to stanowisko można piastować tylko rok. (PAP)
pato/ miś/ amac/