
Koncert i premiera płyty „Sierpniowe” Julii i Natalii Pietruchy oraz Miuosha, spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery, wystawy, spotkania i śpiewanie piosenek powstańczych – m.in. takie atrakcje przygotowano z okazji 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jak zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, w planie tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstańczego zrywu znalazło się ponad 20 wydarzeń. – Tegoroczna wystawa poświęcona jest Cichociemnym i ich różnym kontynuatorom. Opowiemy o tych, którzy szkoleni byli po to, by wylądować na spadochronie w Polsce i walczyć. Chcę zachęcić także do udziału w konkursie fotograficznym im. Eugeniusza Lokajskiego, w którym udział wziąć mogą zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – zapowiedział.
– W Muzeum, jak co roku, organizowane jest spotkanie, szykujemy pewną niespodziankę dla ostatniego powstańca z Batalionu Odwet II. Chcemy, by jak najwięcej osób pokazało mu, że pamiętają nawet takie oddziały, z których został już tylko jeden przedstawiciel. Wieczorem, jak co roku, będziemy śpiewać (nie)zakazane piosenki na Placu Piłsudskiego. To niesamowite pożegnanie tego powstańczego dnia, zaczynamy piosenkami, które są dziarskie, marszowe, pełne wiary w zwycięstwo, kończymy tymi bardziej sentymentalnymi, smutnymi – dodał Ołdakowski. – Tegoroczne obchody mają taką szatę graficzną, w której piszemy o tym, że należy ocalać pamięć. Dzielić się pamięcią, bo ona zniknie. Przekazywać ją, bo zniknie – zaznaczył.
Głos zabrał także Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy. – Oprócz oficjalnych wydarzeń, dzięki działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, mamy bardzo dużo projektów społecznych, które poprzez muzykę, teatr i projekty międzypokoleniowe sprawiają, że pamięć o Powstaniu Warszawskim nie jest wiedzą jedynie podręcznikową, ale że przekazywana jest także nowym mieszkańcom Warszawy – podkreślił. – Zwracamy uwagę na potrzebę przekazywania pamięci pomiędzy pokoleniami. Aby najmłodsi mieszkańcy Warszawy mogli pamiętać, co robili i z jakimi wyborami musieli zmierzyć się ich prababcie i pradziadkowie. Te projekty poprzez emocje sprawiają, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest rocznicą społeczną, co szczególnie widoczne jest podczas godziny „W” – zauważył. Wydarzenia związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 22 lipca wernisażem wystawy „Najlepsi. Cichociemni. GROM” w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku zaplanowano także ekspozycję plenerową „Starba. Fotograf Warszawy 1944”, poświęconą Stefanowi Bałukowi – cichociemnemu, powstańcowi i fotoreporterowi w konspiracji działającemu pod pseudonimem „Starba”, walczącemu w powstaniu jako „Kubuś”. Wystawę oglądać będzie można od 28 lipca w Galerii Przystanek.
Organizatorzy przygotowali także takie atrakcje, jak m.in. konkurs fotograficzny „Pamięć »W« kadrze” im. Eugeniusza Lokajskiego, spotkanie powstańców z prezydentem RP i prezydentem m.st. Warszawy, akcję społeczną „Wolność łączy”, grę plenerową „Labirynt '44. Ostatnie spojrzenie”, Masę Powstańczą – przejazd rowerami szlakiem Batalionu „Zaremba-Piorun”, warsztaty kaligrafii przedwojennej i Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy, upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas powstańczego zrywu.
Wśród najważniejszych wydarzeń uroczystości wymieniono koncert i premierę płyty „Sierpniowe” autorstwa sióstr Julii i Natalii Pietruchy oraz Miuosha. Artyści wykonają piosenki z albumu 25 lipca w Parku Wolności na terenie Muzeum. „Pamiętam swoją pierwszą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, jeszcze jako uczennica. Zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Przy okazji pracy nad tą płytą i tekstami bardzo dużo czytałam relacji świadków, poruszyło mnie to bardzo głęboko. Nigdy wcześniej ich nie zgłębiałam. Oczywiście, pod kątem historycznym, w szkole. Wylałam przy tym projekcie wiele łez, przeżyłam wiele wzruszeń. Staraliśmy się opowiedzieć o emocjach, które towarzyszyły Powstańcom, ale przefiltrować je przez współczesną wrażliwość, by przekaz był uniwersalny, nie tylko o śmierci, strachu, ale też o miłości i nadziei” – powiedziała Natalia Pietrucha.
Tradycyjnie odbędzie się także koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy zaplanowano na 1 sierpnia na Placu Piłsudskiego. O północy tego samego dnia w gmachu Muzeum widzowie będą mogli obejrzeć premierę spektaklu „Co dla Pani/Pana znaczy być szczęśliwą/ym” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Jak czytamy w zapowiedzi, reżyserka i dramatopisarka Weronika Murek „oddają głos tym, którzy przeżyli, ale nie chcą być definiowani wyłącznie jako »powstańcy«. To próba uchwycenia egzystencjalnych rozterek, poczucia sensu życia po doświadczeniu granicznym”.
Szczegółowy program obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego. (PAP)
pj/ aszw/