
Pierwszą część wystawy „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” zaprezentuje od środy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Ekspozycja jest elementem projektu muzeum Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu przygotowanego z okazji jubileuszu koronacji pierwszego polskiego króla.
W ramach całorocznego projektu uświetniającego jubileusz 1000-lecia pierwszej koronacji, rocznicy śmierci Bolesława Chrobrego i pochówku króla w katedrze poznańskiej, a także koronacji Mieszka II i jego żony Rychezy, przewidziano trzyczęściową wystawę, cykl wykładów popularnonaukowych, lekcje muzealne, warsztaty edukacyjne i dwutomową publikację.
Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu poinformował, że otwierana w Pałacu Górków ekspozycja to pierwsza część wystawy; przybliży ona historię państwa Bolesława Chrobrego.
„Opowieść będzie osnuta wokół wybranych zabytków związanych z religią, kulturą, obyczajowością, gospodarką, stosowaniam prawa oraz organizacji sił zbrojnych. Wystawie towarzyszyć będzie punkt edukacyjny działający na dziedzińcu Pałacu Górków. Zwiedzający będą mogli tam oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego, np. uzbrojenia czy ozdób” - przekazał.
Wystawa będzie czynna do końca roku.
Całoroczny program wydarzeń zatytułowanych „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” zlokalizowany jest także na Ostrowie Tumskim, m.in. w siedzibie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. W wybrane piątki odbywają się tam wykłady popularyzujące tematykę milenium koronacji.
Ostrów Tumski w Poznaniu to miejsce historycznie związane z pierwszymi władcami Polski, z początkiem polskiej państwowości i początkami Kościoła w Polsce. W czerwcu zaplanowane zostały tam wernisaże dwóch kolejnych części wystawy. Odbędą się one w kościele NMP in Summo i w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.
Trzyczęściowa wystawa została tak pomyślana, że Muzeum Archeologiczne przedstawia wybrane zabytki archeologiczne, zaś na Ostrowie Tumskim poznać będzie można relikty architektoniczne, miejsca obecności i działalności władcy.
Zasadniczym celem organizacji wystawy jest zwrócenie uwagi społecznej na bogactwo treści łączących się z okresem wczesnopiastowskim i rządami Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Poznań prezentowany jest jako miejsce urodzenia i dzieciństwa przyszłego króla, a także miejsce, w którym Bolesław został pochowany obok swego ojca Mieszka I.
Łukasz Bartkowiak dodał, że do tematyki obchodów nawiązuje również organizowany od 30 maja do 1 czerwca przy udziale muzeum XXI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, zatytułowany „Królowie, trony i koronacje”, a także szereg działań zaplanowanych w ramach przypadającej 17 maja Europejskiej Nocy Muzeów. (PAP)
rpo/ aszw/