Nie powiodły się plany dodruku „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918–1919” przed tegoroczną, 102. rocznicą wybuchu insurekcji. Wydawnictwo zapewnia, że książka znów będzie w sprzedaży w 2021 r.
Publikacja pod redakcją Janusza Karwata i Marka Rezlera miała premierę w listopadzie 2018 roku, ukazała się nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (WBPiCAK) na 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Encyklopedia powstała dzięki środkom wielkopolskiego samorządu.
Cieszyła się dużym wzięciem - przy okazji kolejnej, 101. rocznicy wybuchu powstania książka była już nie do nabycia. Nie było też planów kolejnego dodruku tego dzieła. Po zapytaniach PAP wielkopolski samorząd poinformował, że uda się sfinansować i zrealizować dodruk publikacji w 2020 roku. Już wiadomo, że planów tych nie uda się zrealizować.
"Ze względu na ograniczenia budżetowe instytucji kultury wielkopolskiego samorządu, będące konsekwencją epidemii COVID-19, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu nie wznowi tego wydawnictwa w bieżącym roku. Ponowne, uzupełnione wydanie encyklopedii uwzględnione jest natomiast w planach wydawniczych WBPiCAK na rok 2021" – powiedziała PAP dyrektor instytucji Iwona Smarsz.
Dyrektor WBPiCAK już w ub. roku informowała, że planowane jest drugie wydanie encyklopedii, poprawione i rozszerzone. Zaznaczyła jednak wtedy, że publikacji nie ma w planach finansowych na 2020 rok. Po pytaniach PAP rzeczniczka wielkopolskiego samorządu Anna Parzyńska-Paschke podała na początku roku, że w najbliższych miesiącach planowany jest dodruk; Biblioteka została poproszona o przedłożenie kosztorysu zadania.
W "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", na ponad 500 stronach formatu albumowego znalazło się ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych. Uzupełnia je ponad 130 zdjęć i lustracji oraz ponad 50 map, szkiców i schematów. W pracach nad powstaniem publikacji uczestniczyło ok. 50 autorów artykułów i haseł.
Encyklopedia powstała dzięki środkom wielkopolskiego samorządu, który wsparł przedsięwzięcie kwotą ponad 440 tys. zł. Jak podkreślał w trakcie premiery dzieła marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, publikacja zawiera "najaktualniejszy stan wiedzy o powstaniu wielkopolskim". "To atrakcyjne, przejrzyste wydawnictwo; myślę, że będzie się podobało i przyniesie potrzebną nie tylko Wielkopolanom wiedzę" - mówił Woźniak.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mok/