Album „Urlicht. Songs of Death and Resurrection”, nagrany przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej został uhonorowany jedną z najważniejszych nagród muzycznych, International Classical Music Awards (ICMA). Wyniki zostały podane we wtorek; to druga nagroda ICMA dla Filharmoników Poznańskich.
Wręczenie nagród ICMA i koncert galowy odbędą się w Tonhalle w Düsseldorfie, 19 marca.
Nagrania Poznańskich Filharmoników były w poprzednich latach kilkakrotnie nominowane do ICMA. Tę prestiżową nagrodę otrzymali oni w 2018 roku za album "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego.
„Urlicht. Songs of Death and Resurrection”, nagrany przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej z barytonem Samuelem Hasselhornem, pod batutą Łukasza Borowicza, z udziałem głosów chłopięcych Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” był nominowany w kategorii Vocal Music.
"Album, na którym znalazły się pieśni i arie Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda, Alexandra von Zemlinsky’ego, Hansa Pfitznera, Engelberta Humperdincka, Albana Berga i Waltera Braunfelsa, ukazał się w ubiegłym roku nakładem wytwórni Harmonia Mundi. Zdobył już znakomite recenzje i międzynarodowe wyróżnienia" – powiedziała we wtorek PAP Anna Plenzler z Filharmonii Poznańskiej.
Dodała, że artyści z Poznania byli jedyną polską orkiestrą, która znalazła się w finale tegorocznej odsłony ICMA.
"To niezwykła płyta, nie tylko ze względu na wyjątkowy śpiew Samuela Hasselhorna, pełen dramatyzmu i wzruszającej wrażliwości, ale również dzięki dyrygentowi Łukaszowi Borowiczowi i niezwykle sugestywnemu „teatrowi dźwięku”, jaki wydobywa z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Symbioza głosu i orkiestry jest po prostu idealna" - uznało jury nagrody.
Album „Urlicht. Songs of Death and Resurrection” konkurował w kategorii Vocal Music z albumami nagranymi przez Czech Philharmonic Orchesta i Magdalenę Koženę pod batutą Sir Simona Rattle'a oraz przez francuski zespół Les Talens Lyriques i Michaela Spyresa, pod batutą Christophe'a Rousseta. (PAP)
rpo/ dki/