Oświetleniem budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w patriotycznych barwach zostanie uczczona 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Iluminacja rozbłyśnie w niedzielę 13 grudnia o godz. 17, czyli po zmroku.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że grudzień 1981 r. był dla Polaków dramatycznym okresem, w czasie którego nasza wolność po raz kolejny została zagrożona. Zaapelowała, aby obchodząc rocznicę tamtych wydarzeń pamiętać o wysiłkach milionów Polaków, którzy walczyli przede wszystkim o wolną Polskę.
"Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom" – podkreśliła cytowana na stronie urzędu wojewódzkiego w Rzeszowie wojewoda Ewa Leniart.
Zespół prasowy wojewody podkarpackiego poinformował, że w związku z 39. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaplanowała kilka inicjatyw, będących wyrazem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń.
Jedną z nich będzie patriotyczna iluminacja 13 grudnia na budynku urzędu wojewódzkiego w Rzeszowie. Rozbłyśnie ona w ramach kampanii społecznej Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem: "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności".
Zespół prasowy informuje, że inicjatywa ta nawiązuje do gestu solidarności, jaki w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku do Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Wówczas do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.
"W Bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków mówiąc: +Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić+. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknach Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz" – przypomniał zespół prasowy wojewody podkarpackiego.
Zaapelował do mieszkańców, aby po 39 latach uczcili pamięć ofiar stanu wojennego tym samym gestem.
Zachęcił także do wysłuchania w rzeszowskim radiu audycji "Idea Solidarności na Podkarpaciu", dotyczącej stanu wojennego, przypominającej wydarzenia związane z powstaniem i funkcjonowaniem "Solidarności" oraz działaniami osób represjonowanych i opozycjonistów z terenu woj. podkarpackiego, w której wezmą udział przedstawiciele rzeszowskiego oddziału IPN.
Z kolei na stronie PUW, będzie dostępny online koncert "Kultura Solidarności", nagrany z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych - wydarzeń, które dały początek tak zwanemu Karnawałowi Solidarności oraz wystawa "Stan wojenny 1981–1983" prezentująca podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ ozk/