W niedzielę (28 lipca) ma się odbyć spacer ulicami Katowic pod hasłem Miasto-Masa-Entropia. Poprowadzą go pisarka Anna Cieplak i profesor Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Michał Krzykawski - poinformował we wtorek organizator wydarzenia Instytut im. Wojciecha Korfantego.
Spacer zaplanowano w ramach cyklu wycieczek miejskich śladem dziedzictwa niematerialnego. Jego hasłem jest entropia, czyli rozpad – przejście układu ze stanu najmniej prawdopodobnego, w którym istnieją różnice i mnogość zorganizowanych form, do stanu najbardziej prawdopodobnego, w którym panuje chaos lub monotonia. Im większa entropia, tym słabszy układ.
Osoby, które będą chciały wziąć udział w spacerze, zbiorą się o godzinie 11.00 koło siedziby Instytutu im Korfantego przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach. Zakończenie planowane jest na godzinę 14.00.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Aby się zapisać należy do 25 lipca do godziny 12.00 przesłać maila na adres: m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl
Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in. jakim układem miejskim są Katowice, gdzie szukać w nich źródła niskiej entropii, w jaki sposób polityki miejskie, społeczne, gospodarcze i kulturalne, mogą zapobiegać nadmiernemu wzrostowi entropii: od entropii fizycznej i biologicznej do entropii informacyjnej i psychicznej.
Prowadzącą spacer jest Anna Cieplak - pisarka, animatorka kultury, scenarzystka, prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza; autorka powieści m.in. "Ma być czysto", "Rozpływaj się" i "Ciało huty". Jest również laureatką Nagrody Conrada, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody-Stypendium im. Albrechta Lemppa, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, członkini grupy Każda Jest Ważna, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Kolejnym prowadzącym wydarzenie jest profesor Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Michał Krzykawski - filozof, Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami na katowickiej uczelni. Jest wiceprezesem Fundacji Pracownia Współtwórcza; autorem i współautorem wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej, a także prac międzydziedzinowych: "Konieczna bifurkacja", "Nie ma alternatywy" i "Gospodarka i entropia. Jak wyjść polikryzysu?" (praca współredagowana z Jerzym Hausnerem). (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/