Z okazji 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pileckiego przygotował pokaz filmowy poświęcony tematyce Holokaustu. Pokaz „Głos bezsilnych” odbędzie się 29 stycznia w warszawskiej Kinotece.
Pokaz rozpocznie się godz. 15. Bezpłatne wejściówki na każdy z filmów dostępne będą w kasach Kinoteki.
Jak wyjaśniono w informacji przesłanej PAP, "w programie tegorocznego pokazu filmowego +Głos bezsilnych+ oddajemy głos ocalonym z Zagłady i jej świadkom, którzy podczas II wojny światowej starali się dokumentować zbrodnię Holokaustu i informować o niej świat, jak również tym, którzy przekazali swoje relacje dopiero po latach". "Dzięki nim odkrywamy siłę świadectwa tych, którzy w czasie Zagłady byli bezbronni i słabi – stracili swych bliskich i przyjaciół, a sami cudem ocaleli" - dodano. Instytut Pileckiego zaprasza do wsłuchania się w ich głos i do rozmowy o tym, jak o tragicznym doświadczeniu polskich Żydów opowiada dziś język filmu. Pokazowi filmowemu będzie towarzyszyć panel dyskusyjny.
W ramach wydarzenia widzowie zobaczą kinową premierę filmu dokumentalnego "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie" w reżyserii Małgorzaty Grygiel i Michała Miziołka, zrealizowaną przez Dział Filmowy Instytutu Pileckiego, a także dokument "Kto napisze naszą historię" w reżyserii Roberta Grossmana oraz film fabularny "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego.
Po projekcji filmów odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego. Jego gośćmi będą: dr Bartosz Borys – kierownik Działu Edukacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie; historyk, współautor publikacji "Archiwum ważniejsze niż życie" poświęconej losom polskich Żydów w czasie II wojny światowej w dokumentach konspiracyjnej grupy Oneg Szabat, a także Piotr Długołęcki – historyk i redaktor z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr Martyna Rusiniak-Karwat – politolog i historyk.
Instytut Pileckiego to instytucja naukowa prowadząca projekty badawcze, wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne. Przedsięwzięcia te służą pogłębieniu refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim oraz popularyzacji polskiej historii poza granicami kraju.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/