Miejsce w historii zdobywa się swoimi czynami, wiernością sprawie, za którą się walczyło - mówił prezes IPN Jarosław Szarek w poniedziałek w Gdańsku na posiedzeniu Zarządu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zorganizowanym w rocznicę podpisania gdańskich Porozumień Sierpniowych.
Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" miało miejsce w poniedziałek, w historycznej gdańskiej Sali BHP, w ramach obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, prezes IPN Jarosław Szarek, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz dwaj byli przewodniczący „S” – Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski.
Obecni byli także b. działacze opozycyjni, w tym Andrzej i Joanna Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Kołodziej i Jerzy Kmiecik a także przedstawiciel rządu sprzed 40. lat – Tadeusz Fiszbach.
W trakcie posiedzenia prezes IPN zaprezentował świeżo wydany czwarty tom „Encyklopedii Solidarności”. „Dla Instytutu Pamięci Narodowej pamięć o sierpniu 1980, naszych zmaganiach o wolną i niepodległą Polskę, jest jednym z fundamentów działalności. Nie chcemy, żeby żaden z bohaterów tej drogi ku wolnej i niepodległej Polsce był zapomniany” – mówił Szarek.
„Miejsce w historii zdobywa się swoimi czynami, wiernością sprawie, za którą się walczyło. Swe miejsce w historii mają ludzie wolności, ludzie Solidarności, ci, którzy jej fundamenty kładli już przed sierpniem roku 1980 i ci, którzy później tworzyli ten niezwykły ruch odnowy naszej ojczyzny przez 16 miesięcy i dali świadectwo później przez lata walki po stanie wojennym” – mówił Szarek.
Przypomniał, że pierwszy tom „Encyklopedii Solidarności” ukazał się 10 lat temu, a idea wydawnictwa narodziła się w Katowicach z inicjatywy ludzi Solidarności. Dodał, że encyklopedia w swoich czterech tomach obejmuje około pięciu tysięcy haseł rzeczowych i biogramów osób, „którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę”. „Nie chcemy żeby żaden z bohaterów, żadne z wydarzeń sprzed już 40 lat zostało pominięte. (…) To jest najważniejsze dla nas, żeby pamięć o tym została przekazana kolejnemu pokoleniu, żeby oni zrozumieli, czym były lata 80, czym był Sierpień’80” – mówił prezes IPN.
Uroczyste zebranie w Sali BHP prowadził Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Wspominał on m.in. tych którzy 40 lat temu „podnieśli się z kolan”. „Uwierzyli, będąc natchnionymi przez naszego umiłowanego Świętego Jana Pawła II i już przez resztę swojego życia szli z podniesioną głową i doprowadzili nas do wolnej, niepodległej ojczyzny. I te uroczystości poświęcamy właśnie im, pełni wdzięczności za ten dar, którego dzisiaj chyba jeszcze sami nie potrafimy doceniać” – mówił Dośla.
Obecny na spotkaniu prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot zaprezentował jego uczestnikom okolicznościowy znaczek pocztowy wydany w nakładzie miliona egzemplarzy z okazji rocznicy powstania „S”. Znaczek przedstawia dłoń, której palce układają się w symbol zwycięstwa. W kontur dłoni wpisane jest zdjęcie przedstawiające tłum robotników, a obok umieszczono napis „40-lecie NSZZ Solidarność”.
„Oddajemy hołd bohaterom naszej wolności, ludziom, którzy swoim życiem, postawą, dali dowód polskiemu umiłowaniu wolność, suwerenność, niepodległość. Nie zawahali się położyć swoje życie na szali i doprowadzić w efekcie do tego upadku imperium zła - do upadku Związku Sowieckiego” – mówił prezes Poczty.
Z kolei Wiktor Kamiński – dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku, przedstawił uczestnikom spotkania pamiątkową 10-złotową srebrną monetę. Oprócz informacji, że została ona wybita z okazji obchodzonej w tym roku 40. rocznicy powstania „S” widnieje na niej także napis „Człowiek rodzi się i żyje wolnym” oraz kontur Rzeczypospolitej, dla którego tłem jest tłum robotników.
Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" jest tradycyjnym punktem organizowanych przez związek obchodów każdej (po upadku PRL) rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Od 18 lat podczas tego spotkania wręczone są także stypendia dla zdolnych uczniów z Pomorza ufundowane z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W poniedziałek odebrało je w sumie 20 młodych osób.
Po posiedzeniu uczestnicy spotkania przeszli na Plac Solidarności, gdzie głos zabrali m.in. prezydenta RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Po złożeniu kwiatów przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej uczestnicy tej części obchodów przeszli do Bazyliki p.w. św. Brygidy, gdzie zaplanowano mszę świętą. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/aszw/