„W latach 2024–2030 prowadzona będzie inwestycja, która pozwoli zaadaptować na siedzibę muzeum teren byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego PRL. Inwestycja będzie finansowana ze środków budżetu państwa w wysokości do 466,3 mln zł w okresie siedmiu lat” – podał KPRM.
Podczas wtorkowego posiedzenia rządu przyjęto uchwałę w sprawie zapewnienia i zagwarantowania środków na realizację wieloletniego projektu budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
"Rząd chce zbudować siedzibę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W tym celu zabezpieczone zostaną środki finansowe, które potrzebne są na przebudowę obiektów budowlanych oraz aranżację wystaw stałych i wyposażenia biurowego muzeum" - poinformował KPRM.
„Nowe muzeum będzie prezentować historię Żołnierzy Wyklętych w różnych aspektach, aż po ukazanie tragicznych okoliczności pobytu w katowniach aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, który dla wielu działaczy podziemia był miejscem ich mordu. Jednocześnie muzeum pokaże historię społecznego oporu przeciwko totalitarnemu systemowi po 1944 r., prezentując historię ludzi, którzy walczyli z okrutnym ustrojem minionej epoki i złożyli najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny” – podano w komunikacie.
"Nowe muzeum będzie prezentować historię Żołnierzy Wyklętych w różnych aspektach, aż po ukazanie tragicznych okoliczności pobytu w katowniach aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, który dla wielu działaczy podziemia był miejscem ich mordu. Jednocześnie muzeum pokaże historię społecznego oporu przeciwko totalitarnemu systemowi po 1944 r., prezentując historię ludzi, którzy walczyli z okrutnym ustrojem minionej epoki i złożyli najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny" - podano w komunikacie.
"W latach 2024-2030 prowadzona będzie inwestycja, która pozwoli zaadoptować na siedzibę muzeum teren byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego PRL. Dzięki temu zapewniona zostanie ochrona i możliwość eksponowania pamiątek historycznych, a także wykonanie ekspozycji stałych wraz z Centrum Edukacyjnym" - wskazano.
"Nowe muzeum będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, przez co stanowić będzie ważną atrakcję turystyczną dla odwiedzających z kraju i z zagranicy. Placówka wpłynie także pozytywnie na wizerunek Polski oraz na szersze poznanie i zrozumienie powojennej historii naszego kraju na świecie. Inwestycja będzie finansowana ze środków budżetu państwa w wysokości do 466,3 mln zł w okresie siedmiu lat" - poinformował KPRM.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (w organizacji), działające od 2016 r. na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej funkcjonowało początkowo w strukturach organizacyjnych Służby Więziennej, a od 2020 r. działa jako państwowa instytucja kultury.
Od 17 marca 2022 r. na mocy mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2022, poz. 375), prezes IPN-KŚZpNP stało się organem prowadzącym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, a muzeum jest prowadzone przez IPN. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/