Niech pamięć o 17 września 1939 roku będzie dla nas inspiracją do działania na rzecz lepszej przyszłości – powiedział Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas wtorkowej uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, która odbyła się przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
„85 lat dzieli nas już od 17 września 1939 roku, dnia agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Jak co roku wracamy do tego wydarzenia we wspomnieniach i przypominamy bohaterstwo naszych żołnierzy, obrońców Kresów wschodnich Rzeczpospolitej” – powiedział szef UdSKiOR Lech Parell podczas uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę zbrojnej napaści Związku Sowieckiego na Polskę, która odbyła się we wtorek przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. „Gdy oddajemy hołd bohaterom i ofiarom tamtych czasów, z niepokojem patrzymy na nowe imperialne ambicje Rosji, prawnej i historycznej sukcesorki sowieckiego związku” - dodał.
Lech Parell podkreślił również, że skutkiem sowieckiej agresji na Polskę były m.in. mord na polskich oficerach dokonany przez Sowietów m.in. w Katyniu oraz setki tysięcy przesiedleń, wywózek na Sybir i różnego rodzaju prześladowań.
"Jako potomkowie tych, którzy walczyli o naszą wolność, mamy obowiązek pamiętać o ich poświęceniu, gdzie wszystkie różnice, wcześniej ich dzielące, schodziły na dalszy plan. To ważna lekcja, która powinna uczyć nas jednoczenia się wokół wartości. Tu powinniśmy szukać trwałej jedności narodowej. Nie pozwólmy więc, aby rzeczy błahe nas dzieliły" – dodał Parell, podkreślając "Niech pamięć o 17 września 1939 roku będzie dla nas inspiracją do działania na rzecz lepszej przyszłości i dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny".
We wtorek, 17 września przez Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę zbrojnej napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Podczas uroczystości odbył się apel poległy, modlitwa za poległy i pomordowanych oraz złożono wieńce. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, wojska, służb mundurowych, urzędów państwowych, stowarzyszeń społecznych, kapłani różnych wyznań, kombatanci, młodzież szkolna. Organizatorem uroczystości były władze Warszawy, które reprezentowała zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.
85 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.(PAP)
szt/ aszw/