NZS wpłynął na losy naszej ojczyzny, brał udział w walce o wolność, a dziś bierze udział w pielęgnowaniu tej wolności i w budowaniu lepszej naszej rzeczywistości – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do 40. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
40 lat temu, 17 lutego 1981 r., minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki prof. Janusz Górski podjął decyzję o rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W ten sposób spełniał postulaty strajkujących studentów, żądających możliwości powołania własnej, suwerennej organizacji reprezentującej ich interesy.
Premier zauważa, że rok 1981 niedobrze zapisał się w polskiej pamięci. To dramatyczny rok stanu wojennego, ale zanim nadszedł pamiętny, mroczny grudzień zdarzyło się coś bardzo ważnego. Coś co mogło dawać nadzieję. W lutym tamtego roku zarejestrowano NZS – wskazuje.
Szef rządu w krótkim nagraniu, które zamieścił na Facebooku, zwrócił uwagę, że rok 1981 niedobrze zapisał się w polskiej pamięci.
"To dramatyczny rok stanu wojennego, ale zanim nadszedł pamiętny, mroczny grudzień zdarzyło się coś bardzo ważnego. Coś co mogło dawać nadzieję. W lutym tamtego roku zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów. Na te dni przypada 40. rocznica tego wydarzenia" - wskazał premier.
Jak dodał NZS objawiło się w czasie "gorącej złotej polskiej jesieni 1980 r." "Było ruchem odwołującym się do wydarzeń z maja 1977 roku w Krakowie. Śmierć Stanisława Pyjasa i powołanie do istnienia Studenckiego Komitetu Solidarności to fundamenty NZS-u. Trzon liderów zrzeszenia wywodził się zresztą z tamtych burzliwych czarnych krakowskich juwenaliów" - mówił premier na nagraniu.
17 lutego 1981 r. minister nauki podjął decyzję o rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W ten sposób spełniał postulaty strajkujących studentów, żądających możliwości powołania własnej, suwerennej organizacji reprezentującej ich interesy.
17 lutego 1981 r. minister nauki podjął decyzję o rejestracji NZS. W ten sposób spełniał postulaty strajkujących studentów, żądających możliwości powołania własnej, suwerennej organizacji reprezentującej ich interesy.
Podkreślił, że NZS od 40 lat pokazuje, że czas studiów to nie tylko czas wolności, ale też odpowiedzialności. "Kolejne młode pokolenia odkrywają, że warto się zaangażować w sprawy obywatelskie. Czym jest duch akademicki, jeżeli nie wykorzystywaniem wiedzy i zdolności na rzecz wspólnoty" - zaznaczył premier.
Dodał, że NZS zbudował nie tylko wspólnotę, ale zdecydował o życiu wielu jednostek. "Jednak przede wszystkim wpłynął na losy naszej ojczyzny. Brał udział w walce o wolność, a dziś bierze udział w pielęgnowaniu tej wolności i w budowaniu lepszej naszej rzeczywistości" - oświadczył Morawiecki. (PAP)
autor: Rafał Białkowski
rbk/ par/