
Trzy miejsca związane ze zbrodniami popełnionymi 50 lat temu przez reżim Czerwonych Khmerów w Kambodży zostały dodane do listy światowego dziedzictwa UNESCO – poinformowała w sobotę agencja AP.
Na listę UNESCO trafiło w piątek Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w stolic Kambodży Phnom Penh. W miejscu tym znajdowała się szkoła wykorzystywana przez Czerwonych Khmerów jako więzienie S-21, gdzie przetrzymywano i torturowano około 15 tys. osób.
Drugi dodany na listę obiekt to więzienie M-13 w prowincji Kampong Chhnang w środkowej Kambodży, a trzecim zaś jest Choeung Ek ok. 15 km na południe od Phnom Penh, gdzie dokonywano egzekucji i znajdują się zbiorowe mogiły. Historia zbrodni popełnionych w tym miejscu została przedstawiona w filmie „Pola śmierci” z 1984 r., opartym na doświadczeniach fotoreportera Ditha Prana i amerykańskiego korespondenta Sydneya Schanberga.
Wpisanie nowych obiektów na listę UNESCO zbiegło się w czasie z 50. rocznicą dojścia do władzy komunistycznego rządu Czerwonych Khmerów, który odpowiada za śmierć ok. 1,7 mln Kambodżan z powodu głodu, tortur oraz masowych egzekucji w latach 1975-1979.
Czerwoni Khmerowie zajęli Phnom Penh 17 kwietnia 1975 r. i wysłali niemal całą ludność stolicy na wieś, gdzie zmuszano ich do katorżniczej pracy. Rządy Czerwonych Khmerów obaliła inwazja ze strony sąsiedniego Wietnamu.
„Niech wpisanie (tych obiektów na listę UNESCO - PAP) posłuży jako trwałe przypomnienie, że pokoju zawsze trzeba bronić. Z najczarniejszych kart historii możemy czerpać siłę, by budować lepszą przyszłość dla ludzkości” – oświadczył premier Kambodży Hun Manet.
Wcześniej na liście UNESCO znajdowały się cztery zabytkowe kompleksy świątynne w Kambodży: Angkor, Preah Vihear, Sambo Prei Kuk oraz Koh Ker.(PAP)
mw/ akl/