
W 50. edycji konkursu „Zabytek Zadbany” nagrodzono i wyróżniono 22 zabytki z całej Polski. Do konkursu zgłoszono 67 obiektów, które oceniono w siedmiu kategoriach – poinformował we wtorek resort kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło we wtorek 22 laureatów i wyróżnionych w jubileuszowej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”. Jak poinformował resort, w tym roku zgłoszono 67 obiektów, które były oceniane w siedmiu kategoriach przez jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka – przewodnicząca Jury, prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko – zastępca przewodniczącej Jury, dr Małgorzata Gwiazdowska, dr hab. Miron Urbaniak oraz Marlena Happach (dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa).
Laureatami kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem zostali Kościół Świętego Jana – Centrum Świętego Jana w Gdańsku (właściciel: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku) oraz Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli (właściciel: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).
W kategorii utrwalenia wartości zabytkowej obiektu laureatami zostali Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i zespół poklasztorny w Żaganiu (właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu) oraz Kościół parafialny Przemienia Pańskiego w Iławie (właściciel: Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Iławie).
Nagrodę w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) otrzymały ogrody przypałacowe w kompleksie pałacowo-ogrodowym w Kamieńcu Ząbkowickim (właściciel: Gmina Kamieniec Ząbkowicki) oraz zespół dworsko-parkowy w Michałowicach (właściciel: Monika Biernacka-Lorenz).
W kategorii adaptacji obiektów zabytkowych nagrodzono Pawilon wystawowy Hala Betonowa – Betonhaus – w Poznaniu (właściciel: Betonhaus Spółka z o.o.) oraz Niemieckie Gimnazjum Reformowane, obecnie siedzibę Sądu Apelacyjnego w Łodzi (właściciel: Sąd Apelacyjny w Łodzi).
Laureatami w kategorii architektury i budownictwa drewnianego zostali Kościół filialny Świętego Sebastiana w Kosinie (właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Świętego Stanisława Biskupa w Kosinie) oraz Kościół parafialny Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Oporowie (właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Oporowie).
Nagrodę w kategorii zabytków techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne) otrzymał budynek dawnej parowozowni wachlarzowej z warsztatami – Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (właściciel: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska) oraz Stacja Kańczuga wraz z otoczeniem – magazynem spedycji i wieżą ciśnień (właściciel: Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku).
W kategorii zabytek dostępny nie przyznano nagród i wyróżnień.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych, zrealizowanych zgodnie z najwyższymi standardami.
Corocznie o miano laureatów i wyróżnionych mogą ubiegać się właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania – badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane.(PAP)
maku/ dki/