Kolędy ze zbioru „Symfonije anielskie” wydanego po raz pierwszy w 1630 r. będzie można zaśpiewać podczas wspólnego kolędowania w piątek (24 stycznia) w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Śpiewanie połączone z ćwiczeniami z emisji głosu, poprowadzi Barbara Bator wraz z Zespołem Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli.
„Wspólne kolędowanie to nie tylko okazja do poznania nowych i odświeżenia znanych melodii, ale także możliwość nauki poprawnego śpiewu i emisji głosu” – zaprosiła do udziału kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie Elżbieta Dudek-Młynarska.
Wśród kolęd, jakie zabrzmią w czasie wspólnego kolędowania znalazły się znane i wykonywane współcześnie, jak i mniej znane, m.in. „Ach zła Ewa nabroiła”, „Z raju pięknego miasta”, „A wczora z wieczora” czy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Jak zauważyła Barbara Bator, mimo że większość z tych kolęd znamy na pamięć, to jednak często niewiele wiemy o ich pochodzeniu.
Zostały one zebrane przez Jana z Żabczyc w pierwszym zbiorze polskich kolęd, zatytułowanym „Symfonije anielskie abo Kolęda mieszkańcom ziemskim od muzyki niebieskiej, wdzięcznym okrzykiem na Dzień Narodzenia Pańskiego zaśpiewane, które usłyszane A. D. 1630.”
Bator zwróciła uwagę, że chociaż liczące 36 kolęd „Symfonije anielskie” zostały po raz pierwszy wydane w 1630 r. to jednak zebrane tam utwory mogą pochodzić z różnego czasu.
„Wiele z nich funkcjonuje współcześnie i melodie ich są ogólnie znane. Inna część nie posiada melodii, być może zaginęły. Jednak bogactwo tekstów i przepiękny język jakim zostały napisane niosą w sobie wiele inspiracji do tworzenia nowych” – zauważyła.
Poinformowała też, że zespół Vox Angeli od wielu lat kolęduje wspólnie ze słuchaczami w ramach cyklu Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie. Celem inicjatywy jest ocalenie tradycji i przekazanie jej następnym pokoleniom.
„Kolędy to ogromna jej część. Zespół posiada w swoim repertuarze pieśni o Bożym Narodzeniu, od tych najstarszych, zapisanych na kartach manuskryptów, po te odnalezione jeszcze współcześnie przez Oskara Kolberga i Franciszka Kotulę” – dodała Bator.
Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z najnowszym „Niezbędnikiem kolędnika”, w którym znalazło się kilka kolęd wybranych ze zbioru „Symfonije anielskie”. Niezbędnik pt. „Łaska Nieba górnego” został przygotowany przez zespół Vox Angeli w ramach realizowanego projektu „Symphonie Anyelskie”. Jego tytuł został zaczerpnięty z pierwszych słów (incipitu) kolędy.
„Mnóstwo ciekawych melodii odnaleźliśmy w starodawnych śpiewnikach i kantyczkach oraz żywej tradycji. Trudno było dokonać wyboru. Pozostałe kolędy odzialiśmy w autorską szatę muzyczną inspirowaną tradycyjnym brzmieniem” – wyjawiła Bator. I zaprosiła do wspólnego śpiewania kolęd ze zbioru „Symfonije anielskie” w piątek 24 stycznia w Muzeum Etnograficzny w Rzeszowie o godz. 17. (PAP)
api/ dki/