Objazdową ekspozycję „Ruch oporu w KL Auschwitz” przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki poinformował, że przybliża ona genezę, strukturę i najważniejsze postacie obozowej konspiracji.
„Treść ekspozycji inspirowana była istniejącą już wystawą dotyczącą tej tematyki, która od czerwca 2018 r. prezentowana jest na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I” – podał Paweł Sawicki.
Nowa ekspozycja skupia się na opisie działań podejmowanych od początku istnienia obozu przez polskich więźniów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. „Mowa m.in. o Związku Organizacji Wojskowej utworzonym przez rtm. Witolda Pileckiego oraz o innych polskich komórkach konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych” – wskazał Sawicki.
Wystawa przybliża również rozwój ruchu oporu tworzonego przez więźniów z innych krajów. Odrębne struktury powstały wśród m.in. sowieckich jeńców wojennych, Czechów i Francuzów.
„Zobaczyć można najważniejsze dokumenty, które udało się przekazać światu dzięki ruchowi oporu. Ekspozycja pokazuje miejsca związane z działalnością konspiracyjną, opowiada o różnych próbach poprawy losów więźniów, a także o ucieczkach i buntach. Odrębną część poświęcono historii przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom Auschwitz” – poinformował Paweł Sawicki.
Muzeum Auschwitz w komunikacie podało, że ekspozycja będzie udostępniania w postaci wydrukowanych na tkaninie plansz prezentowanych na lekkich stelażach lub w postaci plików do wydruku. Wypożyczenie jest darmowe, jednak za transport ekspozycji odpowiada wypożyczający.
Wystawa została przygotowana w języku polskim. Została już przetłumaczona na język rosyjski, gdyż zobaczyć ją mogą mieszkańcy Sankt Petersburga. Istnieje możliwość przygotowania jej w innych językach.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/