Muzeum Hutnictwa w Chorzowie uruchamia nowy projekt społeczny: Zakładowy Dom Kultury - przekazała w środę placówka. W jego ramach organizacje i osoby fizyczne prowadzące działalność zbieżną z zadaniami muzeum będą mogły nieodpłatnie korzystać z wybranych przestrzeni tej instytucji.
Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum Hutnictwa, Adam Kowalski, przedsięwzięcie nawiązuje ideą do domów kultury prowadzonych niegdyś przez zakłady pracy. „Podobnie jak one ma dawać przestrzeń do aktywności, spotkań i rozwijania zainteresowań. Jest to forma współpracy, w której Muzeum Hutnictwa nieodpłatnie udostępnia swoje przestrzenie. W zamian podmioty z nich korzystające prezentują swoją ofertę bądź aktywności podczas wydarzeń organizowanych w muzeum” - poinformował.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewskiej i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od ponad dwóch lat działa nowoczesna placówka, gdzie prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz o swoim codziennym życiu. Muzeum od początku organizuje też imprezy tematyczne, starając się integrować i ożywiać lokalną społeczność.
Z początkiem 2022 r. Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Był to wynik decyzji władz miasta z 2021 r., łączącej w jedną instytucję Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (wówczas w organizacji) i byłe Muzeum w Chorzowie.
Do procesu wypracowania koncepcji działalności tego oddziału muzeum zaangażowało prawie 300 osób - w ramach projektu „Oddział Od/nowa”. Jedną z rekomendacji wypracowanych w tych konsultacjach było powołanie Społecznego Kolegium Doradczego (nabór do niego trwał w ostatnich miesiącach), a także - jak zaznaczył w środę Kowalski - właśnie Zakładowego Domu Kultury.
Zakładowy Dom Kultury skierowany jest do osób fizycznych i organizacji zajmujących się prowadzeniem działalności edukacyjnej, artystycznej i upowszechniającej kulturę, historię, naukę oraz dziedzictwo kulturowe, zarówno to materialne jak i niematerialne. Aby móc wziąć udział w projekcie należy złożyć wniosek na przygotowanym formularzu. Nabór wniosków potrwa do 19 czerwca br.
Wnioski będą weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Udział w ich ocenie wezmą członkowie Społecznego Kolegium Doradczego, powołanego w muzeum w kwietniu br. Z wybranymi wnioskodawcami podpisane zostaną umowy o współpracy. Projekt Zakładowy Dom Kultury ma charakter pilotażowy i realizowany będzie do końca br. z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Dokumenty są na stronie: muzeumhutnictwa.pl.
Wśród innych bieżących przedsięwzięć chorzowskiego Muzeum Hutnictwa trwa projektowanie adaptacji Domu Kalidego - rodzinnego domu wybitnego górnośląskiego rzeźbiarza - pod kątem utworzenia tam nowego oddziału historii miasta i regionu. Finansowanie adaptacji ma pochodzić z mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z 85-procentowym wsparciem unijnym.
Specyfikacja przetargu na projekt adaptacji Domu Kalidego uwzględniała sugestie z procesu konsultacji. Oddział ma więc mieścić rekonstrukcję mieszkania hutniczego, sale na wystawy czasowe, sale spotkań, bibliotekę z czytelnią, a obok ogród przeznaczony do działań społecznych i kulturalnych. Całość ma pełnić nie tylko funkcje typowo muzealne, ale też prowadzić część działalności kojarzącej się z domem kultury.(PAP)
mtb/ aszw/