
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest pierwszą instytucją, która przystąpiła do programu Karty Wolontariusza Korpusu Solidarności. Placówka podpisała w piątek porozumienie z Narodowym Instytutem Wolności, który koordynuje ten projekt.
Korpus Solidarności to rządowy program wpierania i rozwoju wolontariatu długoterminowego, skupiający się m.in. na budowaniu trwałej relacji między wolontariuszem a placówką korzystającą z jego świadczeń. Program ma też przyczynić się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które będą ułatwiać i zachęcać do systematycznego angażowania się obywateli w wolontariat.
Projekt koordynuje Narodowy Instytut Solidarności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Na jego realizację w latach 2018-2030 rząd przeznaczył blisko 55 mln zł.
W ramach tego projektu uruchomiono Kartę Wolontariusza. Jak wyjaśnił podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor NIW-CRSO Wojciech Kaczmarczyk, jest to program benefitowy przeznaczony dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, którzy przystąpią do Korpusu Solidarności. Dodał, że jest to forma podziękowania dla wolontariuszy za ich zaangażowanie w działania społeczne. Dzięki karcie otrzymają oni ulgi m.in. na wstęp do teatrów, kin, muzeów, obiektów sportowych oraz zniżki na zakupy niektórych produktów i usług. Mają też możliwość udziału w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach.
"Rozwój społeczeństwa obywatelskiego dokonuje się poprzez działania tysięcy wolontariuszy. Jest on niezwykle ważny z punktu widzenia interesów państwa. Co więcej, ponad 2 proc. produktu krajowego brutto wytwarzane jest dzięki pracy wolontariuszy. Ich zaangażowanie to nie tylko hobby, poryw serca, ale również niezwykle ważny jest wymiar społeczno- ekonomiczny ich pracy. Powinniśmy być z nich dumni i tą dumę z ich zaangażowania pokazywać" - mówił Kaczmarczyk.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (MIIWŚ) jest pierwszą instytucją, która przystąpiła do programu Karty Wolontariusza Korpusu Solidarności.
„Państwo polskie dba o to, aby wspierać lokalne inicjatywy” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki. Podkreślił on, że placówka, którą kieruje, zatrudnia osoby zaangażowane w budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz działalność charytatywną. Dodał, że w pracę na rzecz MIIWŚ zaangażowanych jest 222 wolontariuszy w wieku od 12 do 75 lat.
"W ramach programu Karty Wolontariusza Korpusu Solidarności, wolontariusze nie tylko z naszego muzeum, ale z całego Gdańska będą mieli możliwość wejścia do muzeum za cenę biletu ulgowego. Dostaną też 20- procentowy rabat na cały asortyment w sklepie Muzeum II Wojny Światowej, a to tylko początek. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć szereg innych projektów" - mówi Nawrocki.
"Wolontariat jest stałym elementem prowadzonej przez nasze muzeum polityki. Dajemy wolontariuszom możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju inicjatywach społecznych i kulturalnych. W ubiegłym roku nasi wolontariusze wzięli udział w 33 projektach” - podkreśliła kierowniczka działu komunikacji i promocji w MIIWŚ Magdalena Hajduk.
Karta Wolontariusza, jak wyjaśnił kierownik biura programu Korpusu Solidarności Dariusz Pietrowski, ma postać aplikacji mobilnej. "Aby ją odblokować wolontariusz musi wypracować w miesiącu odpowiednią liczbę godzin. Przepracowane godziny musi zapisać na swoim profilu, a organizacja, w której pomagał, musi to potwierdzić. Dzięki temu, mamy pewność, że z przywilejów będą korzystać osoby najbardziej aktywne"- wytłumaczył.
Osoby, które mają ograniczony dostęp do nowych technologii, mogą skorzystać z karty w wersji papierowej.
Partnerami programu Karta Wolontariusza Korpusu Solidarności mogą być między innymi: samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy kluby sportowe. Do udziału można przystąpić w dowolnym momencie. (PAP)Autorka: Anna Machińska
anm/aszw/