W sobotę uroczyste przekazanie do użytkowania Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni (Małopolskie), które będzie prezentować unikatowe w skali kraju eksponaty związane z historią straży pożarnej. Pełne otwarcie obiektu zapowiadanej jest na połowę maja.
Nowoczesny budynek nowego muzeum powstał przy ul. Korycińskiego 10 w Alwerni kosztem ponad 20 mln zł - z czego 8,1 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Placówka będzie działała jako oddział istniejącej instytucji kultury województwa małopolskiego - Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.
„Wiele eksponatów wciąż jest w konserwacji, dlatego potrzebujemy jeszcze dwóch miesięcy na dokończenie przygotowania wystawy stałej”
Jak poinformował PAP w czwartek dyrektor tego muzeum Marek Bębenek, trzykondygnacyjny gmach Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 2,3 tys. m kw. jest już gotowy, a w sobotę nastąpi uroczystość przekazania przez wykonawcę. W tym samym dniu będzie też pierwsza możliwość do zwiedzania nowej placówki.
„Już jest co zwiedzać, choć nie wszystko, co będziemy chcieli zaoferować naszym odwiedzającym znajduje się już na swoich miejscach. Muzeum wzbudza duże zainteresowanie, dlatego postanowiliśmy przez marzec i kwiecień, jeszcze przed oficjalnym otwarciem - w połowie maja - kilkakrotnie udostępnić obiekt dla ciekawych” - zapowiedział dyrektor.
Według niego gotowy jest już budynek, a także prezentacje multimedialne i w około 60 procentach wystawa stała. „Wiele eksponatów wciąż jest w konserwacji, dlatego potrzebujemy jeszcze dwóch miesięcy na dokończenie przygotowania wystawy stałej, aby w 15 maja uruchomić dużym wernisażem już całe muzeum” - wyjaśnił Bębenek.
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało w 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Gęsikowskiego, ówczesnego naczelnika tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej a obecnego patrona placówki. Dzięki pasji kolejnych pokoleń strażaków udało się zebrać kolekcję ponad 4 tys. eksponatów z całego regionu, na które składają się: unikatowe strażackie wozy konne, samochody pożarnicze, ale też medale, plakietki, fotografie i zbiory filatelistyczne.
Najcenniejszą częścią zbiorów jest licząca się w skali europejskiej kolekcja dawnych pojazdów strażackich, wśród nich unikalny samochód strażacki Mercedes z 1926 roku - najlepiej zachowany zabytek tego typu w Polsce.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/