W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie. Z analizy chemicznej wynika, że jest to wino białe.
Prowadzący badania Jose Rafael Ruiz Arrebola, profesor chemii organicznej, powiedział w wywiadzie w CNN, że w 2019 r. podczas remontu domu w Carmonie odkryto nietknięty rzymski grobowiec. Znaleziono w nim skremowane szczątki ludzkie, spaloną kość słoniową, a także naczynie z ok. 4,5 l czerwonego płynu.
Analiza chemiczna potwierdziła, że jest to wino białe. Ciecz nie zawierała bowiem kwasu syryngowego, który obecny jest w czerwonych winach. Odkryte sole mineralne wskazały, że trunek był zrobiony z winogron ze szczepu Palomino Fino, z którego do tej pory produkuje się wina w Andaluzji.
„Odkryliśmy coś, czego znalezienie jest prawie niemożliwe.”
Zdaniem profesora odkrycie jest „dużą niespodzianką, ponieważ wino zwykle szybko odparowuje i jest chemicznie niestabilne”. „Odkryliśmy coś, czego znalezienie jest prawie niemożliwe” – podkreślił Ruiz Arrebola. Jak wyjaśnił, wino znajdowało się w naczyniu zamkniętym hermetyczną uszczelką, która zapobiegła jego wyparowaniu, ale nie jest jasne, w jaki sposób pieczęć została zrobiona.
Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że ich odkrycie detronizuje dotychczasowego rekordzistę – w mieście Spira w Niemczech odnaleziono butelkę z płynnym winem, którą datuje się na ok. 1700 lat. Znaleziona w 1867 r. także w rzymskim grobowcu amfora nie została do tej pory otworzona, więc wiek płynu nie został potwierdzony analizą chemiczną.
Ruiz Arrebola oznajmił, że naczynie z winem znajdowało się w grobowcu rodziny posiadającej znaczny majątek, gdyż znaleziono także złoty pierścień i inne cenne przedmioty. Niewiele więcej wiadomo o ich życiu, ponieważ kremacja ciał zniszczyła jakiekolwiek DNA – wyjaśnił.
Obecnie naukowcy z Kordoby starają się ustalić, do którego współczesnego lokalnego wina jest najbardziej podobny odkryty przez nich trunek. Szacują, że będą musieli sprawdzić setki win.
Badanie dotyczące wina opublikowano w czasopiśmie „Journal of Archaeological Science: Reports” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352409X24002645 (PAP)
mzb/ bar/