
Każdy ma prawo do świętowania 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski – podkreślił prezydent Gniezna. Odnosząc się do poznańskiego muralu z wizerunkiem Chrobrego i napisu „Tutaj się wszystko zaczęło. Poznań 1025-2025” wskazał, że to „faktycznie przekłamanie”, bo koronacja odbyła się w Gnieźnie.
Mural upamiętniający 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski odsłonięto kilka dni temu na poznańskim osiedlu Bolesława Chrobrego. Wizerunek władcy widnieje na szczytowej ścianie wieżowca; na muralu znalazł się także napis: „Tutaj się wszystko zaczęło. Poznań 1025-2025”. Poznański magistrat – w komunikacie informującym o odsłonięciu muralu – wskazał, że napis „podkreśla fakt, że koronacja Chrobrego mogła mieć miejsce właśnie w Poznaniu, o czym świadczą liczne badania i znaleziska”.
Po publikacji zdjęć malowidła w internecie, na treść napisu oburzyli się mieszkańcy Gniezna, zarzucając Poznaniowi fałszowanie historii. Na oficjalnym profilu Miasta Poznań w mediach społecznościowych zaczęto publikować komentarze z hasłem #kłamstwopoznańskie. W dyskusję włączyli się także gnieźnieńscy radni, a do zarzutów pod adresem Poznania odniósł się w rozmowie z PAP dyrektor Gabinetu Prezydenta Poznania Patryk Pawełczak.
Podkreślił, że pewnego rodzaju konflikt, czy też spór między mieszkańcami Gniezna i Poznania, dotyczący wydarzeń historycznych związanych z początkami państwa polskiego, trwa od wielu lat i miał miejsce m.in. przy obchodach 900-lecia koronacji Chrobrego, czy przy okazji 1050-lecia chrztu Polski. Zdaniem Pawełczaka, „te sytuacje pokazują, że jakiś symboliczny wyścig wciąż gdzieś się toczy. Tylko że my nie do końca chcemy się z Gnieznem ścigać. To, gdzie odbyła się koronacja Chrobrego, pozostawmy naukowcom, archeologom – to są spory historyków, które nie powinny mieć wpływu na mieszkańców” – powiedział.
Prezydent Gniezna Michał Powałowski, poproszony przez PAP o komentarz do spornego napisu na poznańskim muralu podkreślił, że „każdy ma prawo do świętowania 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego”. Dodał, że Gniezno, jako Pierwsza Stolica Polski, podejmuje wiele działań, aby skorzystać ze swoich "pięciu minut" – i jak wskazał – „naszym zdaniem robimy to z sukcesem”.
„Gniezno - jako miejsce koronacji pierwszych królów Polski - w ostatnich tygodniach pojawiało się w portalach, telewizjach i rozgłośniach ogólnopolskich oraz turystycznych. Już teraz odnotowujemy duży wzrost ruchu turystycznego i mamy nadzieję, że ta sytuacja będzie się tylko poprawiać. Prowadzimy także szereg innych działań, jak choćby ożywienie postaci naszego króla za pomocą AI - który nieustannie zaprasza do naszego miasta na obchody milenijne, a także kampanie outdoorowe - na przykład pociąg elf, oklejony grafikami naszego lokalnego artysty, który przez najbliższy rok będzie promować te wyjątkowe dla Gniezna wydarzenia, a który zrealizowaliśmy wspólnie z Kolejami Wielkopolskimi” – powiedział Powałowski.
Odnosząc się do „rywalizacji” Poznania i Gniezna o historyczne znaczenie obu miast, prezydent podkreślił, że w Gnieźnie „kierujemy się zasadą, aby skupiać się na własnych działaniach oraz na tym, na co mamy wpływ”.
„Mural jest niewątpliwie ciekawą inicjatywą, choć bardzo żałujemy, że jego autorzy umieścili na nim napis: »Tutaj się wszystko zaczęło. Poznań 1025-2025«. To jest faktycznie przekłamanie, ponieważ bezsprzecznie koronacja Bolesława Chrobrego odbyła się w gnieźnieńskiej katedrze. Co więcej, Bazylika Prymasowska była miejscem kolejnych czterech koronacji - o czym świetnie opowiada Trakt Królewski - trasa turystyczna, której trzonem są właśnie rzeźby pięciu koronowanych w Gnieźnie królów Polski” – wskazał.
Dodał, że Gniezno w tym roku planuje realizację jeszcze wielu inicjatyw, na które spodziewa się napływu turystów z całego kraju. Wskazał, że m.in. 8 czerwca odbędzie się „Uczta Chrobrego”, a w weekend 18-20 lipca Gniezno tradycyjnie zaprosi na Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja królewska”. Natomiast w dwa pierwsze weekendy sierpnia w Gnieźnie odbędą się plenerowe widowiska historyczne, które opowiedzą o narodzinach polskiej państwowości.
„Oczywiście jesteśmy otwarci na wiele inicjatyw i chętnie podejmiemy współpracę ze wszystkimi podmiotami, które będą chciały włączyć się w świętowanie obchodów koronacji królewskich w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło. Serdecznie zapraszamy wszystkich, także poznaniaków i poznanianki, do udziału w naszych wydarzeniach - w ten sposób w pełni będziemy mogli pokazać i opowiedzieć, jak w Gnieźnie narodziła się Polska” – zaznaczył prezydent Gniezna. (PAP)
Anna Jowsa
ajw/ aszw/