
W Muzeum II wojny światowej w sobotę zaplanowano debatę o historycznym znaczeniu 1945 roku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prof. prof. Norman Davies i historycy wojskowości z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
Debata w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku ma charakter otwarty. Jak poinformowali organizatorzy "każdy będzie mógł zadać pytanie ekspertom, ale też wyrazić swoją opinię".
Konferencja ma się rozpocząć w sobotę (10 maja) o godz. 15 w sali im. Jana Olszewskiego (poziom -2 w Muzeum II wojny światowej) od wykładu prof. Normana Daviesa, jednego z najwybitniejszych znawców dwudziestowiecznej historii Europy i Polski. W swoim wystąpieniu ma przedstawić "szeroką perspektywę końca wojny i jej długofalowych skutków".
Do udziału w pierwszym panelu, prowadzonym przez dr. Mariusza Mroza z Wojskowego Biura Historycznego, zaproszeni zostali historycy z różnych ośrodków naukowych w Polsce. Dr hab. Daniel Koreś reprezentuje IPN Wrocław, dr Jan Szkudliński - Muzeum II Wojny Światowej, dr Kamil Anduła - Wojskowe Biuro Historyczne, a Wirginia Węglińska - Muzeum Marynarki Wojennej. Temat ich debaty to zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami i próba rozstrzygnięcia, czy dla Polski owo wydarzenie z 1945 roku wiązało się z wyzwoleniem, czy raczej z innym zniewoleniem.
Tematem rozmowy będą też zdobycie Wilhelmshaven i Berlina, oraz wkład żołnierza polskiego w zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami.
Jak wyjaśniają organizatorzy "rozmowy będą okazją do refleksji nad historycznym znaczeniem 1945 roku – zarówno w kontekście militarnym, jak i kulturalno-społecznym.
W drugiej debacie, pt. „Odgruzować codzienność – spojrzenie na rok 1945”, mają wziąć udział prof. Ryszard Nowicki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG (Uniwersytet Gdański), dr Dmitriy Panto (Muzeum II Wojny Światowej), a poprowadzi ją Jacek Stawiski (Muzeum Żydowskie Galicja).
Ta debata będzie poświęcona odbudowie, szczególnie w jej kulturalnym aspekcie. Poruszone mają być też takie sprawy jak powojenne przemiany społeczne oraz trudny powrót do normalności w kraju radykalnie odmienionym od czasów przedwojennych.
Całość ma zamknąć piętnastominutowe podsumowanie, zakończenie debat zaplanowano o godz. 19. (PAP)
jkrz/