W poznańskim Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII otwarto w środę nową wystawę stałą poświęconą członkom organizacji konspiracyjnych działających w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej.
Fort VII w Poznaniu powstał jako jeden z dziewięciu fortów głównych wchodzących w skład zewnętrznego obwodu Twierdzy Poznań. W czasie I wojny światowej służył jako magazyn bomb lotniczych. W okresie międzywojennym pełnił funkcje magazynowe. W 1939 r. Niemcy utworzyli tam pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. Od 1980 r. w forcie działa muzeum martyrologiczne.
W środowym komunikacie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN)- nadzorującego placówkę w Forcie VII - zaznaczono, że nowa wystawa została otwarta w 80. rocznicę egzekucji Józefa Vogla, Romana Ermanowicza, Franciszka Wypycha i Wacława Ławrentiewa, czyli więźniów Fortu VII, członków poznańskiej grupy S-7 - komórki Ekspozytury Wywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej - ściętych na gilotynie w Brandenburgu.
Ekspozycję przygotowano w dawnej celi nr 19. Pokazuje ona czasy okupacji w Poznaniu i Wielkopolsce oraz warunki, w jakich działali członkowie organizacji konspiracyjnych. Wystawa jest poświęcona setkom osób działających w podziemiu, które zostały zamordowane lub były więzione w Forcie VII.
Ekspozycję tworzą m.in. wielkoformatowe fotografie z Poznania i miast Wielkopolski z okresu niemieckiej okupacji oraz eksponaty i zdjęcia nawiązujące do działalności poznańskiego Gestapo.
W komunikacie WMN przytoczono także historię założonej w 1942 r. siatki wywiadowczej S-7, która podlegała Oddziałowi II wywiadu ofensywnego Komendy Głównej ZWZ-AK o kryptonimie „Stragan”. Jej członkowie m.in. rozpracowywali zakłady zbrojeniowe działające w regionie. Zdobyte przez grupę informacje były przekazywane aliantom przez rząd RP w Londynie.
Siatka S-7 została rozbita przez Niemców w październiku 1943 r., a jej najważniejsi członkowie zostali skazani na karę śmierci. Dzięki informacjom przekazanym przez grupę, już po jej rozpracowaniu przez Niemców, alianckie lotnictwo zbombardowało zakłady w podpoznańskich Krzesinach, w których produkowano części i podzespoły do samolotów Focke-Wulf.
Według szacunków w ciągu całego okresu funkcjonowania obozu koncentracyjnego w Forcie VII było więzionych łącznie ok. 40 tys. ludzi. Zginęło bądź zmarło w nim kilka tysięcy osób. Niemcy potocznie określali Fort VII jako Lager der Blutrache – obóz krwawej zemsty.(PAP)
autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/