W ramach obchodów 53. rocznicy wydarzeń Marca ’68 Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 8 marca pokażą w swoich social mediach film „Perecowicze” w reż. Sławomira Gruenberga – informuje PAP Edyta Bach z Fundacji Shalom.
Przypomniano, że "w tym roku, 8 marca, w dniu uznanym za symboliczną datę bolesnych wydarzeń z marca 1968 roku, obchodzimy już 53. rocznicę tamtych dni".
"Niestety z przyczyn związanych z epidemią COVID-19 nie będziemy mogli, jak co roku o godz. 12, spotkać się pod tablicą na Dworcu Gdańskim, aby wspólnie wspomnieć tamten czas i ludzi, którzy wówczas wyjechali, a dziś są rozsiani po niemal wszystkich kontynentach" - wyjaśniono w przesłanej PAP informacji.
"Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 r. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli" - opisano.
Podkreślono, że "w wyniku marcowej nagonki do opuszczenia Polski zostało zmuszonych od 13 do nawet 15 tys. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego". "A my dziś, mając świadomość tego, że nienawiść może przybierać różne oblicza i przynosić różne skutki, musimy o tym pamiętać i nie pozwolić, aby tak dramatyczne wydarzenia z przeszłości mogły kiedykolwiek się powtórzyć" - napisano.
Jak wyjaśniono, "w ramach tegorocznych obchodów Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 8 marca zaproszą na swoje social media o godz. 20 na pokaz filmu +Perecowicze+ w reż. Sławomira Gruenberga".
Przypomniano, że światowa premiera filmu "Perecowicze" odbyła się 29 sierpnia 2009 r. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (w ramach VI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera).
"Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 r. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli" - opisano.
"Ten film opowiada o niezwykłej rodzinie, którą stworzyli dla siebie Perecowicze w sercu powojennej Łodzi i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ją rozbić" - podkreślono.
Zwrócono uwagę, że "teraźniejszość dowodzi, jak trwałe zostały zbudowane relacje, absolwenci szkoły regularnie spotykają się ze sobą, aby dzielić się wspomnieniami". "Ten film opowiada o niezwykłej rodzinie, którą stworzyli dla siebie Perecowicze w sercu powojennej Łodzi i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ją rozbić" - podkreślono.
"Więź, która zrodziła się między nami wtedy, ponad czterdzieści lat temu, nigdy nie została zerwana. Chociaż rozproszyliśmy się po całym świecie, do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, a odległość, która nas dzieli nie jest w stanie wpłynąć na przyjaźń, która powstawała w trudnych okolicznościach" – powiedziała pomysłodawczyni i producentka filmu, dyrektor generalny Fundacji Shalom Gołda Tencer, cytowana w przesłanej informacji.
Producentem filmu, zrealizowanego w 2009 r., jest Fundacja Shalom.
"Fundacja Shalom jest Strażnikiem Pamięci i miejscem spotkań tradycji ze współczesnością, miejscem, gdzie kultura żydowska wchodzi w dialog z kulturą polską" - przypomniano w przesłanej informacji.
Jej najważniejszym celem, który realizuje od początku, czyli od 1987 r., jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz. Założycielem Fundacji Shalom jest aktorka i reżyser Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Fundację współtworzyli absolwenci istniejącej niegdyś w Łodzi żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca.
Fundacja Shalom organizuje kursy języka jidysz, wykłady, warsztaty, konkursy edukacyjne, spektakle teatralne i telewizyjne, wystawy plastyczne i festiwale, prowadzi również działalność wydawniczą.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/