Spacery muzealne, gala wręczenia nagród II konkursu „Pro bono Poloniae” oraz rozdanie laurów w konkursie plastycznym #ObrońcyNiepodległej – tworzą program obchodów Święta Niepodległości, organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku.
O wydarzeniach w MIIWŚ związanych ze Świętem Niepodległości poinformowała we wtorek rzecznik prasowy instytucji Hanna Mik-Samól.
Oferta sześciu bezpłatnych spacerów muzealnych skierowana jest do dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Zajęcia odbywać się będą w sali edukacyjnej MIIWŚ oraz na wystawie dla dzieci "Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania".
"Pracownicy działu naukowo-edukacyjnego opowiedzą o drodze do odzyskania niepodległości, ojcach odrodzonej państwowości oraz zaprezentują eksponaty z epoki" - wyjaśniła Mik-Samól.
W czwartek 11 listopada w MIIWŚ odbędzie się też wręczenie nagród w konkursie graficznym #ObrońcyNiepodległej. Od tego dnia nagrodzone oraz wyróżnione prace prezentowane będą na wystawie czasowej w muzeum.
Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej, objęty patronatem honorowym pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka, skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Prace plastyczne wykonywane były w technice grafiki komputerowej oraz analogowej.
"Temat konkursu dotyczył przedstawicieli Rzeczpospolitej Polskiej, którzy w trakcie II wojny światowej z bronią w ręku, bądź w inny sposób, wzięli czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego" - podała rzeczniczka MIIWŚ.
Inicjatorem konkursu #ObrońcyNiepodległej jest Młodzieżowa Rada Muzeum, która funkcjonuje przy Muzeum II Wojny Światowej od października 2020 r.
W ramach obchodów Święta Niepodległości w MIIWŚ zaplanowano również uroczystą galę wręczenia nagród II konkursu "Pro bono Poloniae".
Celem tego konkursu, organizowanego przez MIIWŚ, jest uhonorowanie wyróżniających się organizacji pozarządowych, chórów, zespołów oraz osób prywatnych, które swoją działalnością promują polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939-45.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/