
Międzynarodowy zespół archeologów odkrył na południu Hiszpanii układ ulic w Ubeda la Vieja, dawnej kolonii zamieszkałej przez Rzymian podczas okupacji Półwyspu Iberyjskiego.
Zespół kierowany przez archeologa Mario Gutierreza przekazał, że wstępny obraz układu architektonicznego Ubeda la Vieja uzyskano dzięki wykorzystaniu kilku technologii, m.in. zdjęć wykonanych z dronów oraz badań geofizycznych.
"Takie technologie pozwalają nam odkrywać układ urbanistyczny tego miejsca bez konieczności prowadzenia niszczących teren wykopalisk" - dodał Gutierrez.
Archeolodzy sprecyzowali, że studia obejmują swoim zasięgiem zarówno stanowisko archeologiczne Ubeda la Vieja, jak inne, usytuowane w gminie Martos na terenie wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Oba znajdują się w rejonie rzeki Gwadalkiwir.
Ekipa kierowana przez archeologów z Instytutu Badań nad Archeologią Iberyjską na uniwersytecie w Jaen zamierza przeanalizować kilka aspektów życia w rzymskich miastach i osadach, w tym szczególnie zmiany zabudowy oraz relacje społeczne.
Naukowcy przekazali regionalnemu Radio Jaen, że chcą zbadać przemiany zachodzące w Ubeda la Vieja, która jako kolonia rzymska nazywała się Salaria. Dodali, że wciąż pozostaje ona jedną z najmniej znanych kolonii podczas okupacji Półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian.
Według autorów badań w dawnych osadach rzymskich w Andaluzji zachodził proces mieszania się kultur, co zdefiniowało relacje pomiędzy ludnością iberyjską a przybyszami z Imperium Rzymskiego.
Zdaniem archeologów świat iberyjski nie zniknął po podboju rzymskim, ale przetrwał poprzez niektóre elementy kultury iberyjskiej, m.in. we wzornictwie i budownictwie. (PAP)
zat/ agt/