Idea Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 związana jest z triadą najważniejszych wartości: autentyzmem pola bitwy, symbolem początku II wojny światowej oraz wyrazem gotowości polskiego żołnierza do obrony Polski – podkreślił we wtorek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
"Idea stworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 została zbudowana wokół triady najważniejszych wartości: autentyzm Pola Bitwy, symbol początku II wojny światowej oraz wyraz gotowości polskiego żołnierza do obrony Ojczyzny" - głosi wtorkowy wpis Glińskiego na Twitterze, w którym wicepremier odniósł się również do wtorkowej prezentacji w Gdańsku założeń programowych nowej placówki z udziałem m.in. wiceszefa MKiDN Jarosława Sellina.
W informacji MKiDN czytamy między innymi, że inwestycja będzie realizowana w trzech etapach - do 2022 r., do 2024 r. oraz do 2026 r. W pierwszym etapie przewidziana jest modernizacja budynku byłej elektrowni (budynek należący niegdyś do Straży Granicznej, który w ubiegłym roku przejęło Muzeum II Wojny Światowej z myślą o urządzeniu tam ekspozycji) wraz z aranżacją wnętrz i zagospodarowaniem terenu. Planowana jest też przebudowa cmentarza wojskowego z uwzględnieniem reliktów wartowni nr 5 i willi oficerskiej. Ten etap inwestycji powinien zostać zakończony w trzecim kwartale 2022 roku.
Drugi etap inwestycji obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę "Fort", wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur, który stanowił granicę wojskowej składnicy amunicji na Westerplatte.
Trzeci i ostatni etap inwestycji, który zakończy się w 2026 roku, realizowany będzie w południowo-zachodnim skrzydle półwyspu. Zakłada on budowę nowego obiektu muzealnego. Pozostałe działania, które zostaną zrealizowane w ramach tego etapu to m.in. remonty konserwatorskie koszar oraz wartowni nr 3, uzupełnienie reliktów kasyna podoficerskiego, budynku administracyjnego i starych koszar. Projekt zrealizuje zwycięzca konkursu architektonicznego.
MKiDN przypomina też, że celem Muzeum Westerplatte jest ukazanie najwierniejszej historii tego miejsca, dlatego budowa nowej placówki muzealnej obejmie również odbudowę i remont istniejących obiektów, zagospodarowanie całego terenu i uczytelnienie przekazu historycznego. (PAP)
nno/ pat/