Konstytucja 3 maja była wyrazem zbiorowej mądrości Polaków, a jednocześnie dokumentem, który był szalenie nowoczesny – podkreślił w niedzielę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że zawsze należy pamiętać o istocie wspólnotowego myślenia Polaków o dobru swojej ojczyzny.
Wicepremier Gliński o znaczeniu i roli w historii Polski Konstytucji 3 Maja w 229. rocznicę jej uchwalenia mówił w wywiadzie dla TVP Info.
Jak podkreślił, przyjęta w XVIII w. ustawa zasadnicza była bardzo nowoczesna i postępowa.
"To dokument, który był wyrazem zbiorowej mądrości Polaków, a jednocześnie dokument, który był szalenie nowoczesny i taki, na który oczekiwano od lat. On w pewnym sensie regulował różnego typu niedogodności i kłopoty ustrojowe Rzeczpospolitej" – zaznaczył szef resortu kultury.
Gliński przyznał, że przyjęcie Konstytucji 3 Maja co prawda nie spełniło oczekiwań w krótkim czasie, ponieważ nie uchroniło kraju od zaborów, ale – jak wskazał – bardzo istotną rolę odegrała później pamięć o tym, że mądrość wspólnotowa została przelana na tak ważny dokument i Polaków stać było na zawartych w nim wiele wyrzeczeń.
"Państwo polskie stać było na to, żeby się samoograniczyć, mam na myśli demokrację szlachecką, po to, żeby wprowadzić nowoczesny ustrój, żeby przeznaczyć więcej środków i zasobów, żeby bronić dobra Rzeczpospolitej, a więc ustanowić podatki na wojsko i wiele innych rozstrzygnięć. Zdobyto się na to i to było tak ważne, że pamięć o tym przez lata niosła Polaków w kierunku walki o niepodległość i stawiania dobra Rzeczpospolitej ponad dobrem indywidualnym" – wyjaśnił.
Dodał, że podobne znaczenie Konstytucja 3 Maja powinna mieć dla współczesnych obywateli. Jak mówił Gliński, pamięć o tym, że Polacy potrafili w obliczu zagrożenia zjednoczyć się i porzucić interesy jednostki i jako priorytet postawić dobro ojczyny, jest ważne w każdym momencie i dla każdej wspólnoty także we współczesnym świecie.
"Szalenie istotne i ważne jest, żeby potrafić definiować na każdym etapie rozwoju istotny interes Rzeczpospolitej, racje stanu, to, co jest najważniejsze. Żebyśmy pamiętali, że zawsze powinniśmy w pierwszym rzędzie liczyć na siebie – na nasze własne zasoby, naszą wspólnotę, na to wielkie polskie – wliczając Polonię – ponad 40-milionowe społeczeństwo" – podkreślił wicepremier.
"Jesteśmy dużym, mam nadzieję wciąż mądrym krajem, który powinien czerpać właśnie z takich momentów, które świadczą o tej zbiorowej mądrości Polaków. Konstytucja 3 Maja była właśnie takim zrywem i efektem pewnych procesów, które doprowadziły, że w tym jednym z najbardziej nowoczesnych dokumentów w owym czasie na świecie zawarta została myśl polityczna, do której można było sięgać i wracać" – dodał.
Gliński podsumował, że w Konstytucji 3 Maja przede wszystkim zawarto wspólnotowe myślenie Polaków o swojej ojczyźnie i dobru nadrzędnym, jakim jest Polska.
Obchodzone w niedzielę Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pad/