Pamiątki po cichociemnym, mjr. Piotrze Szewczyku, urodzonym w Babicach koło Oświęcimia. trafiły do zbiorów tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Tarczyński podał, że wśród eksponatów są m.in. paszport wystawiony na fałszywe nazwisko, Krzyż Srebrny Virtuti Militari oraz Krzyż Wojenny z Mieczem, najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, które otrzymało 12 Polaków walczących pod Narvikiem, w tym Piotr Szewczyk. Do zbiorów trafiła także łyżka, której cichociemny używał podczas pobytu w więzieniu we Wronkach, a także jego okulary.
„Życiorys Piotra Szewczyka to gotowy scenariusz nie na jeden, tylko na kilka filmów sensacyjnych. Był m.in. policjantem, uczestnikiem kampanii wrześniowej, walczył z Niemcami o Narwik, a potem o Francję w Bretanii. Służył w Anglii w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Później znalazł się w elitarnym gronie 316 cichociemnych – specjalnie przeszkolonych skoczków spadochronowych, zrzuconych podczas niemieckiej okupacji na terytorium Polski. Był oficerem dywersji AK. Operował we Lwowie i uczestniczył w jego wyzwalaniu. Po zakończeniu wojny pozostawał w konspiracji” – poinformował Piotr Tarczyński z placówki.
W 1947 r. roku za swoją działalność został przez władze komunistyczne skazany na karę śmierci. „Po interwencji mieszkańców Babic Bolesław Bierut zamienił ją na 15 lat więzienia. Piotr Szewczyk odzyskał wolność w 1956 r. Zmarł w Oświęcimiu w 1988 r. Cztery lata później jego imię otrzymała jedna z ulic w tym mieście” – podał Piotr Tarczyński.
W 2000 r. mjr Piotr Szewczyk został patronem gimnazjum w podoświęcimskim Rajsku. „Do szkoły trafiły także, jako wypożyczone, pamiątki po nim. Gimnazjum po reformie szkolnictwa zostało zlikwidowane, a cenne obiekty wróciły do rodziny. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było żywotnie zainteresowane zabezpieczeniem ich oraz późniejszą ekspozycją. W efekcie doszło do przekazania ich przez rodzinę do Muzeum. Po konserwacji staną się ważną częścią przygotowywanej obecnie wystawy stałej” – zapowiedział Tarczyński.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest aktualnie tworzone. Przypominać ma m.in. o mieszkańcach Oświęcimia i okolicy oraz polskiemu ruchowi oporu, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w taką działalność. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.
Muzeum powstanie w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Placówka szuka już wykonawcy adaptacji obiektu. Wstępne plany zakładają otwarcie 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.
W KL Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów. Obóz pochłonął ok. 70 tys. Polaków. Wśród ofiar byli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/