Elementy wyposażenia apteki Marii Bobrzeckiej z Brzeszcz, która podczas wojny działała w konspiracji i pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, trafiły do zbiorów tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – informuje w piątek placówka.
„Przed II wojną światową Maria Bobrzecka była właścicielką apteki +Pod Aniołem Stróżem+. W trakcie wojny działała w konspiracji. Więźniom KL Auschwitz dostarczała leki, opatrunki i żywność. Pomocą potrzebującym służyła także po wojnie. Zmarła w 1957 r. w Krakowie” – poinformowała cytowana w komunikacie oświęcimskiej placówki jej szefowa, Dorota Mleczko.
Aptekarka przekazywała do obozu m.in. witaminę C, glukozę, lek przeciwko świerzbowi, leki nasercowe, wapno, środek przeciwko infekcjom i zakażeniom septazin, zastrzyki przeciwdurowe i przeciwtyfusowe, a także leki nasercowe.
Do zbiorów oświęcimskiego Muzeum trafił m.in. mikroskop, wagi aptekarskie i odczynniki chemiczne, a także sztandar byłego gimnazjum nr 2 w Brzeszczach, którego patronką była Maria Bobrzecka. Pamiątki po niej szkole tej w 2013 r. ofiarował krewny patronki, prof. Leszek Konieczny. Po reformie edukacji gimnazjum weszło w skład brzeszczańskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5. To właśnie ta placówka przekazała eksponaty Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Zbiory muzeum wzbogaciły się o też o inne obiekty farmaceutyczne. Wśród nich jest opakowanie szczepionki z 1943 r. „Szczepionka przeciwko meningokokom ma datę ważności 3.12.1943 r. W niewielkim, bardzo dobrze zachowanym opakowaniu kartonowym, znajdują się trzy ampułki. Lek trafił do Muzeum za pośrednictwem Mariana Kocemby, gospodarza Izby Regionalnej Doliny Karpia w Osieku. (…) Lek miał zostać wykradziony z miejscowego szpitala w czasie wojny z myślą o więźniach KL Auschwitz” - podała Mleczko.
W ostatnim czasie do Muzeum trafiły szklane pojemniki i moździerz aptekarski z I połowy XX w. Ofiarował jest Tadeusz Dryja z Kęt.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest aktualnie tworzone. Przypominać ma m.in. o mieszkańcach Oświęcimia i okolicy oraz członkach polskiego ruchu oporu, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w taką działalność. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.
Muzeum powstanie w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Jego remont już trwa. Wstępne plany zakładają otwarcie placówki 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.
Dorota Mleczko zaapelowała do osób, które skłonne są przekazać pamiątki lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, aby skontaktowały się z placówką telefonicznie: (33) 4474084 lub za pomocą e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl.
W KL Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/